Dopolední host

Nejhorší byla ta absolutní nepřipravenost, vzpomíná na pocity po útocích 11. září novinářka Bednářová

8. září 2021 13:53, Ondřej Kopa

Rádio Z

V sobotu uplyne 20 let od teroristických útoků v New Yorku 11. září 2001. Redaktorka Reflexu Veronika Bednářová tou dobou žila v New Yorku přes dva roky. „Velice jsem si užívala ten hrozně bohémský kulturní newyorský život po náročných studentských letech. Nejhorší na tom byla ta absolutní nepřipravenost,“ popisuje Bednářová bezprostřední pocity po útocích. 
Když se později dostala na ulici a viděla, že obě věže Světového obchodního centra jsou v plamenech, bylo jí jasné, že nešlo o nešťastnou náhodu. Po útocích přestaly fungovat telefonní linky, které v té době byly jediným spojením. New York tak zůstal na nějaký čas zcela odříznutý od světa. Velikým pomocníkem se proto stala televizní stanice CNN. „Pouštěli jsme si ji na koleji a zkázu jsme sledovali částečně z televize a částečně v přímém přenosu přímo z ulice,“ vzpomíná Bednářová, která byla hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

„Byl to boj o záchranu života. Viděla jsem desítky, možná stovky lidí prchajících z epicentra, kteří se zachránili,“ popisuje novinářka. Nikdo tehdy nevěděl, jestli tímto momentem nezačne válka. Jestli se něco podobného nebude opakovat třeba hned další den. Bednářová se kromě psaní reportáží pro časopis Reflex snažila pomoct zajistit, aby měli všichni kde spát. Na koleji, kde sama bydlela a která byla na hranici evakuačního pásma, totiž po útocích přespávali záchranáři a lékaři. „Stal se z toho takový vojenský lazaret,“ popisuje Bednářová.

Občanská snaha pomoci byla po útocích podle ní obdivuhodná. „Myslím, že v lidské povaze máme schopnost pomoci, když jde skutečně do tuhého. A Američané možná díky historii své země dvojnásob,“ dodává novinářka. V boji proti podobným teroristickým útokům od té doby podle ní vítězí Spojené státy nad Evropou. Novinářka o svých zážitcích ze Spojených států vydala v roce 2006 knihu s názvem Má americká krása.

Záznam rozhovoru moderátora Nikoly Bojčeva s redaktorkou Reflexu Veronikou Bednářovou si můžete poslechnout zde:

Odebírat