Ranní host

Nejsme na tom tak špatně, jak se mnohdy zdá. Jsme strašně štědrý národ, říká držitelka ceny Via Bona Nora Fridrichová

18. října 2021 12:32, David Rathous

Rádio Z

Cenu Via Bona v kategorii Umění darovat pro rok 2021 získala novinářka a televizní moderátorka Nora Fridrichová, která už několik let podporuje rodiny samoživitelů a samoživitelek. V současnosti pomáhá na více frontách. Pravidelně pořádá například sbírky notebooků i oblečení. „Jsme strašně štědrý národ. Ta velkorysost mě až dojímá k pláči. Nejsme na tom tak špatně, jak se mnohdy třeba při pohledu na politickou reprezentaci zdá,“ přiznává Fridrichová.
Cena Via Bona je ocenění, které v Česku každoročně udílí Nadace Via jednotlivcům, skupinám a firmám za inspirativní počiny v oblasti filantropie. Inspiraci pro pomoc rodinám samoživitelů našla Fridrichová při své práci. „Asi tři roky nazpět jsem narazila na téma, které mi přišlo v té době neuchopené. Vstoupila jsem do jedné facebookové skupiny matek a viděla celou škálu otřesných témat a dramat, která se tam odehrávala,“ vysvětluje Fridrichová.

Jako novinářka si přitom velmi rychle uvědomila, že společnost o těchto problémech některých lidí nemá žádné povědomí. Začala proto nejprve točit reportáže především o matkách samoživitelkách. „To se u médií děje, že když někdo vystoupí se svým údělem, tak je mu často veřejností pomoženo. Když nepomáhá systém, tak aspoň lidé sobě. To se postupně začalo nabalovat,“ popisuje Fridrichová, která byla hostem moderátorky Petry Květové Pšeničné v ranním vysílání Rádia Z.

Dnes má Fridrichová charitativní organizaci, která pomáhá o rodičům samoživitelům. Přiznává ale, že to nebylo na začátku v plánu. Velkou roli v tom sehrálo mnoho náhod. Akcelerátorem této myšlenky byla pandemie koronaviru. „Pokud bych někomu měla svěřit nějakou náročnou a zodpovědnou práci, tak by to byly ženy s nesnadným údělem, protože už to, že to zvládly, naznačuje, jak šikovné a schopné jsou,“ dodává Fridrichová. Na konci září obdržela také stříbrnou medaili předsedy Senátu za mimořádnou nezdolnost a pomoc potřebným.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s novinářkou Norou Fridrichovou.


Odebírat