Interview Martina Kováře

Největší politické bizáry zažíváme posledních deset let, říká autor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos

10. listopadu 2021 21:06, Martin Kovář

Rádio Z

Despekt vůči politice je v Česku dlouhodobým problémem. „Začal už v době, kdy se český národ od 19. století začal emancipovat. Rakušané je ale k politice nechtěli pustit,“ říká Petros Michopulos, spoluautor populárního podcastu Kecy a politika. Nejúspěšnější období v celých českých dějinách podle něj začalo v listopadu 1989 a trvá dodnes. „Posledních deset let ale zažíváme ty největší politické bizáry.“
Po první světové válce se vznikem samostatného Československa přišla změna. „Chvilku jsme si to užili. Já bych ale v té první republice nechtěl žít ani den. Představujeme si ji prostřednictvím mýtů, které ale nejsou vůbec pravdivé,“ zdůrazňuje Michopulos. Dnes spousta lidí poukazuje na odkaz prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka. „Vždycky si představuju, jak by se tito lidé v té době chovali. To jsou ale přesně ti lidé, kteří by Masaryka k smrti nenáviděli. Spousta z nich by se v té době stalo extrémisty a nenáviděli by Hrad,“ říká Michopulos v Interview Martina Kováře.

Naopak posledních 32 let, které uplynuly od pádu komunistického režimu v Československu, hodnotí jako nejlepší období, které dnešní Česko prožilo od středověku. „Je to nejlepších 32 let, které tohle území zažilo. Přes všechny výhrady, které k tomu můžu mít, tak ani v okolních zemích takhle dobré období neměli,“ hodnotí Michopulos.

Přesto najde v polistopadových dějinách i stinné momenty. Mezi ty vůbec nejhorší řadí Michopulos krajně pravicovou Republikánskou stranu Československa Miroslava Sládka, která byla v parlamentu mezi roky 1992 – 1998. V roce 2010 se pak na české politické scéně objevily Věci veřejné. Tento moment je začátkem privatizace politiky, myslí si Michopulos. „Ty největší bizáry ale zažíváme posledních deset let,“ dodává. Michopulos se od 90. let se zabývá volebními kampaněmi a politickým marketingem, dnes píše pro časopis Reflex a web Neovlivni.cz.

Hostem Interview Martina Kováře byl spoluautor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat