Ranní host

Neurolog Přemysl Jiruška: Epilepsií je celá řada. Každý pacient je unikátní a léčba musí být šitá na míru

5. října 2021 12:22, David Rathous

Rádio Z

Dvě třetiny pacientů s epilepsií můžou po nasazení vhodné léčby žít plnohodnotný život bez větších omezení. Na třetinu pacientů ovšem současná léčba nezabírá. U některých takových pacientů je možné odstranit tu část mozku, kde záchvaty vznikají. „Z této chirurgické léčby může ale profitovat pouze malá skupinka pacientů,“ vysvětluje neurolog a expert na epilepsii Přemysl Jiruška.
Za dvacet let, kdy Jiruška v medicíně působí, udělala podle něj tato věda obrovský pokrok, a to především díky rozvoji technologií. Původní představou lékařů bylo, že se pokusí na epilepsii najít všelék. „To znamená, že pacient přijde, dáme mu pilulku jako antibiotikum a ten člověk odejde. Bylo by to nádherné, kdyby to takto mohlo fungovat. Ale bohužel to tak není. A to z toho důvodu, že těch epilepsií je celá řada,“ popisuje Jiruška. V současné době je proto už léčba šitá každému pacientovi na míru. I když mají pacienti stejné projevy, na které je možné použit konkrétní léky, je každý z nich podle Jirušky unikátní. „Epilepsie není civilizační nemoc, vždy tu byla, je a bude,“ dodává Jiruška, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

Výzkumu příčin epileptických záchvatů se Jiruška věnuje od začátku své vědecké kariéry. „Už od dětství mě bavil mozek, od té doby, co jsem viděl film Skalpel, prosím. Od té doby to pro mě bylo velmi atraktivní. Více než struktura mě bavila funkce mozku. A právě epilepsie je onemocnění, které je charakterizované poruchou funkce mozku,“ říká Jiruška.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s neurologem Přemyslem Jiruškou.

Odebírat