Šichtařová–Pikora komentují

New York rozdá bezdomovcům 26 milionů korun. Lidé si v covidové době zvykli, že peníze rostou na stromech, kritizují projekt ekonomové Šichtařová a Pikora

24. června 2021 12:50

RádioZET.cz

New York chystá pilotní program, ve kterém bude 40 mladým lidem bez domova vyplácet 1250 dolarů měsíčně po dobu minimálně dvou let. Ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora ale s tímto nápadem nesouhlasí.

Cílem tohoto projektu je dokázat, že lidé bez domova díky této podpoře dokážou najít stabilní zaměstnání i bydlení. New York na tento program celkem vynaloží v přepočtu 26 miliónu korun. „Na tom je podle mého soudu špatně snad úplně všechno. Jedinou pozitivní věcí je, že má poměrně omezený rozsah. Takže má šanci znemožnit se, aniž by to stálo zas až tak moc peněz z veřejných rozpočtů,“ říká Šichtařová. Podle Pikory je to klasickou ukázkou toho, že si lidé v době covidové a postcovidové zvykli na to, že peníze rostou na stromech. „Boj s bezdomovectvím tu byl vždycky, žádný magistrát ani radnice by se ale asi nikdy neodhodlala k tomu, aby rozdala tolik peněz. Zatěžuje to veřejné finance,“ dodává Pikora. Politici si podle něj řekli, že veřejné finance už jsou natolik zničené, že není třeba šetřit.  

Poslechněte si další díl pravidelného pořadu Šichtařová-Pikora komentují. 

Odebírat