Interview Martina Kováře

Nikdo nemůže sportovcům zakázat jejich profesní vrchol, říká Senátor Václav Láska k úvahám o bojkotu olympiády v Pekingu

26. května 2021 17:55, Martin Kovář

Rádio Z

Někteří senátoři vyzývají k tomu, aby se Česká republika zřekla účasti na Zimních olympijských hrách v Pekingu „Je to pro mě strašně těžká otázka. Klaním se spíše k tomu, že nikdo nemůže sportovcům zakazovat, aby jeli na svůj profesní vrchol,“ říká senátor Václav Láska (Senátor 21), který byl hostem Interview Martina Kováře.

Láska ale ostře kritizuje Mezinárodní olympijský výbor za to, že pořadatelství zimní olympiády v roce 2022 přidělil znovu Pekingu. Politici by podle senátora svou účastí na olympiádě v Číně legitimizovali tamní nedemokratický režim, proto by se nikdo z českých představitelů her účastnil neměl. Tématem rozhovoru byla i výměna na postu ministra zdravotnictví. „Mít pátého ministra zdravotnictví za deset měsíců mi nepřijde normální. Je to výraz bezradnosti současné vlády. Působí to na mě tak, že nikdo jiný už to dělat nechtěl,“ říká Láska. V roce 2019 podal Láska spolu s dalšími senátory ústavní žalobu na prezidenta republiky Miloše Zemana. Ta ale neprošla Poslaneckou sněmovnou. Tím poslanci jasně řekli, že prezident je pro ně nedotknutelný, myslí si Láska. Jakákoliv další taková žaloba by podle něj měla smysl až po příštích sněmovních volbách.

Vláda si podle Lásky vyslovení nedůvěry zaslouží. Nemyslí si ale, že je to správný krok s ohledem na blížící se volby i na to, že prezident republiky Miloš Zeman avizoval, že by v takovém případě nechal Andreje Babiše dovládnout. „To by byla ještě ta lepší varianta. Ta horší by byla, kdyby Zeman postavil vlastní vládu. Obávám se, jestli za toto politické gesto nebudeme platit vysokou cenu v podobě vlády, která bude více poslušná prezidentovi, než je ta Babišova,“ dodává senátor. 

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal senátor Václav Láska (Senátor 21). Rozhovor si můžete poslechnout zde: 

Odebírat