Dopolední host

Nová rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková: Chci být nejenom symbolem, ale i výkonnou silou

27. ledna 2022 14:29, Ondřej Kopa

RádioZET.cz

Rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu má od února nahradit jako první žena v čele této školy Milena Králíčková. „Je to velká radost a zároveň závazek dobře reprezentovat univerzitu. Možná pro někoho hrálo roli to, že mají možnost zvolit historicky první ženu, ale věřím, že většina volila s vědomím, že jsem lepší kandidát,“ říká nová rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Jakou rektorkou chce Králíčková být? „Každý, kdo vstupuje do takového klání a chce být rektorem, tak chce nějakou změnu, nějaký progres. Budu určitě rektorka, která se soustředí, aby UK připravovala absolventy pro 21. století,“ dodává rektorka.

Jak podle ní ovlivnila koronavirová pandemie univerzitu se 48 tisíci studenty? „Celá řada mediků, kteří se zapojili do praxe v nemocnicích, si odnesli neopakovatelnou zkušenost. Bohužel jsou tu i tací, kteří ztratili motivaci, řekli si, že tohle není to, co by chtěli celý život dělat. Poznamenalo to duševní pohodu i studentů z jiných oborů.“ Podle Mileny Králíčkové je možné, že kdyby škola učila prezenčně, odchod studentů by nenastal.

Celý rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s novou rektorkou Univerzity Karlovy Milenou Králíčkovou si poslechněte zde:


Odebírat