Interview Martina Kováře

Novinář Matyáš Zrno: Biden to s razancí rozhodnutí o odchodu z Afghánistánu přehnal

2. září 2021 18:26, Martin Kovář

Rádio Z

Odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu chtěl už bývalý americký prezident Barack Obama, po něm i Donald Trump. Současný prezident USA Joe Biden se rozhodl do toho „seknout“. Podle Novináře Matyáše Zrna to ale s razancí svého rozhodnutí přehnal. 
Zrno byl také vedoucím týmu českých civilních expertů v Provinčním rekonstrukčním týmu v afghánské provincii Lógar. Biden se podle něj příliš se neohlížel na podporu afghánské vládě a znenadání se rozhodl pro odchod vojsk ze země bez ohledu na to, jak Tálibán plní svou část dohody. Zrno ale připouští, že je otázka, zda to šlo udělat jinak. „Na druhou stranu chápu tu frustraci z kábulské vlády, která byla naprosto neschopná a zkorumpovaná. Do poslední chvíle ji zajímalo jen to, aby si nahrabala ještě více peněz,“ řekl Zrno v Interview Martina Kováře.

Sám o sobě není Afghánistán podle Zrna důležitý. To, že tam své mocenské ambice projevuje Čína a Pákistán, by proto Západu mohlo být jedno. „Pokud ale někde dvacet let bojuju proti Tálibánu a skončí to záběry toho, jak opouštím letiště a ambasádu a jak Tálibán křepčí nad ukořistěnými vrtulníky a plnými kontejnery zbraní a obsazuje hlavní město bez boje, to se dá těžko jinak nazvat než porážka,“ dodal Zrno. Jestli bude mít tato porážka geopolitický význam, je podle něj jinou otázkou. V džihádistickém světě je ale úspěch Tálibánu brán jako obrovské vítězství radikálního Islámu.

„Berou to jako obrovskou motivaci pro to, že když mám dostatečnou výdrž a jsem ochoten dvacet let snášet obrovské ztráty a bojovat, tak ty Američany nakonec porazím,“ vysvětlil novinář. Afghánistán, kde sám působil, je podle Zrna „totálně“ fragmentovaná země, které chybí jednotná idea. „Afghánistán není žádná geostrategická perla. Není to Perský záliv. Možná tam nějaké nerostné bohatství je, ale nikdo neví jaké a jestli vůbec. V podstatě se od devatenáctého století dostal do centra pozornosti velmocí tak nějak náhodou, omylem,“ dodal Zrno.


Hostem v Interview Martina Kováře byl novinář Matyáš Zrno. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat