Volební interview

Novinář Vratislav Dostál: Tyto volby jsou zásadní, hraje se o budoucnost České republiky

5. října 2021 18:14, Kristýna Kovářová

RádioZET.cz

„Tyto volby jsou zásadní,“ myslí si politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál. Volby do Poslanecké sněmovny, které se budou konat tento víkend, jsou podle něj důležitější než ty předešlé. „Hraje o charakter a budoucnost České republiky v tom slova smyslu, jestli tradiční demokratické strany zůstanou relevantní, případně i posílí, nebo se udrží dominance těch nových populistických nebo protestních stran,“ vysvětluje Dostál.
V předvolební kampani si podle Dostála nejlépe vedla koalice Spolu. „Bohužel musím říct, a potvrdil mi to i Vít Rakušan (STAN), že velice efektivní byla negativní kampaň Andreje Babiše proti koalici Pirátů a Starostů,“ říká novinář. Vedení kampaně na sociálních sítích má své limity a je přeceňované, myslí si Dostál. Nejdisciplinovanější voličskou skupinou jsou totiž podle něj důchodci. Přesto Dostál ale připouští, že vliv sociálních sítí v kampani posiluje.

Dostál ve Volebním interview Rádia Z a webu Info.cz upozornil také na to, že stejně jako se v posledních letech tříští politická scéna, rozděluje se i ta mediální. „Ještě před patnácti, dvaceti lety tady byly čtyři klíčové tištěné deníky, jejichž vliv byl nezpochybnitelný. Dneska je těch médií, i s ohledem na důležitost internetu, obrovské množství,“ říká Dostál v rozhovoru s moderátorem Martinem Kovářem. I proto v posledních letech přibylo velké množství předvolebních debat. A lidé o ně ztrácí zájem.

Dostál je autorem knihy Česká jízda, ve které se během svých cest po krajích snaží přiblížit důvody nástupu Miloše Zemana a Andreje Babiše. „Neumím si představit, že lidé, kteří preferovali v posledních volbách Andreje Babiše, tak se vrátí k tradičním politickým stranám. V jejich očích se podle mě zdiskreditovali natolik, že jim to už nikdy neodpustí,“ dodává Dostál.

Hostem moderátora Martina Kováře byl politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál. Poslechněte si záznam rozhovoru.