Volební interview

Novinář Vratislav Dostál: Tyto volby jsou zásadní, hraje se o budoucnost České republiky

5. října 2021 18:14

RádioZET.cz

„Tyto volby jsou zásadní,“ myslí si politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál. Volby do Poslanecké sněmovny, které se budou konat tento víkend, jsou podle něj důležitější než ty předešlé. „Hraje o charakter a budoucnost České republiky v tom slova smyslu, jestli tradiční demokratické strany zůstanou relevantní, případně i posílí, nebo se udrží dominance těch nových populistických nebo protestních stran,“ vysvětluje Dostál.
V předvolební kampani si podle Dostála nejlépe vedla koalice Spolu. „Bohužel musím říct, a potvrdil mi to i Vít Rakušan (STAN), že velice efektivní byla negativní kampaň Andreje Babiše proti koalici Pirátů a Starostů,“ říká novinář. Vedení kampaně na sociálních sítích má své limity a je přeceňované, myslí si Dostál. Nejdisciplinovanější voličskou skupinou jsou totiž podle něj důchodci. Přesto Dostál ale připouští, že vliv sociálních sítí v kampani posiluje.

Dostál ve Volebním interview Rádia Zet a webu Info.cz upozornil také na to, že stejně jako se v posledních letech tříští politická scéna, rozděluje se i ta mediální. „Ještě před patnácti, dvaceti lety tady byly čtyři klíčové tištěné deníky, jejichž vliv byl nezpochybnitelný. Dneska je těch médií, i s ohledem na důležitost internetu, obrovské množství,“ říká Dostál v rozhovoru s moderátorem Martinem Kovářem. I proto v posledních letech přibylo velké množství předvolebních debat. A lidé o ně ztrácí zájem.

Dostál je autorem knihy Česká jízda, ve které se během svých cest po krajích snaží přiblížit důvody nástupu Miloše Zemana a Andreje Babiše. „Neumím si představit, že lidé, kteří preferovali v posledních volbách Andreje Babiše, tak se vrátí k tradičním politickým stranám. V jejich očích se podle mě zdiskreditovali natolik, že jim to už nikdy neodpustí,“ dodává Dostál.

Hostem moderátora Martina Kováře byl politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál. Poslechněte si záznam rozhovoru.