Interview rádia Z

Novinářka Alexandra Alvarová: Nejsilnější zbraní jsou dnes data. Kdo je má, ten vládne světu

3. září 2021 19:21, Hana Vítková

Rádio Z

Novinářka Alexandra Alvarová se zabývá mimo jiné hybridními válkami. je také autorkou knihy Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka. Lidé podle ní nechápou, že to, co konzumují z informačního éteru, nemusí být úplně v pořádku. 
„Je to takové povídání o tom, jakým způsobem se dnes lze masově dostat do hlav lidí. A to mnohem efektivněji, než to známe z té slavné komunistické propagandy, protože doba pokročila a máme k dispozici neuvěřitelně vyspělé technologie,“ popsala Alvarová svou knihu v Interview Hany Vítkové.

Takové nastavení informačního prostoru, jaké nově vzniklo, tu nikdy předtím nebylo. Proto je podle Alvarové tak těžké se v něm v současnosti orientovat. Tuto informační revoluci přirovnává k době, kdy byl vynalezen knihtisk. „Valí se na nás strašná spousta informačního odpadu, misinformací, manipulací, nebo jen senzačních faků, které mají jen za úkol vydělat peníze,“ řekla novinářka.

Změna komunikačního paradigma s sebou přitom nese velké a nebezpečné otřesy. Dnes mají lidé díky sociálním sítím stejně silné komunikační kanály, jakým byla kdysi třeba televize. „Každý si může založit web a být sám sobě novinářem, aniž by tu školu studoval, aniž by věděl něco o tom, jak se pracuje s informacemi a jak se ověřují. Nebo jakou hodnotu mohou mít informace pro lidský život,“ dodala Alvarová.

Pozvání do Interview Hany Vítkové přijala novinářka Alexandra Alvarová. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat