Interview rádia Z

Novinářka Renata Kalenská: Během rozhovorů se snažím získat příběh. Rozhovory s Václavem Havlem byly obohacující

27. srpna 2021 18:48, Hana Vítková

Rádio Z

Novinářka Renata Kalenská je autorkou velmi populární rozhovorů. „Ta práce mě strašně baví. Připravuju se tak, že sama sebe přesvědčím, nebo mě ten člověk už dopředu zajímá. Vždycky mě musí zajímat,“ říká Kalenská. To, že by tomu bylo jinak, se jí stalo dvakrát.
„Dělám si rešerše, vytvořím si nějakou mozaiku a to, co mi tam chybí, si během rozhovoru doplňuju a snažím se získat příběh o tom člověku,“ dodává novinářka. Během rozhovoru by podle ní měla probíhat interakce. Moderátor proto musí poslouchat to, co jí respondent říká. „Člověk má na toho druhého reagovat a ne, že si tu budeme číst otázky,“ vysvětluje Kalenská, která byla hostem Interview Hany Vítkové.

Na otázku, kdo ji během té spousty rozhovorů nejvíce zasáhl, bez váhání odpověděla Václava Havla. „S ním jsem dělala rozhovor několikrát a vždycky to bylo obohacující sedět s člověkem, kterého si fakt vážíš, který je chytrý a který tě vždycky překvapí odpověďmi, který je pokorný a skromný,“ vzpomíná novinářka. Kalenská popsala ale také negativní zkušenosti s respondenty. Nejčastěji se jednalo o politické rozhovory. Během jednoho z nich obvinila Kalenská tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka ze lži, ten rozhovor ukončil a Kalenskou z místnosti vyhodil.

Pozvání do Interview Hany Vítkové přijala novinářka Renata Kalenská. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat