Ranní host

Obonete Ubam: V Nigérii mi šlo o život. To je ale součástí balíčku pro kohokoliv

1. října 2021 12:30, David Rathous

Rádio Z

Obonete Ubam se narodil české matce a nigerijskému otci, je podnikatelem a spisovatelem. Brzy vyjde jeho kniha s názvem Náš černobílý svět, aneb české rozhovory o afrických kořenech a splněných snech, ve které popisuje, jaké to je vyčnívat z řady v Česku i v Africe.
Ubam je synem krále jednoho z nigerijských kmenů. Těch žije na území Nigérie přes 400 a každý z nich si zachoval svojí tradiční strukturu, včetně té mocenské. V čele Nigérie jakožto republiky tedy sice stojí prezident, v zemi je přesto mnoho náčelníků a králů. „Už od té nejnižší úrovně, počínaje rodovým klanem, přes vesnici případně město, tak vždy je tam nějaká hlava, která je buď náčelník, nebo v těch vyšších patrech je to svrchovaný vládce nebo král,“ vysvětluje Ubam.

Ubam působil v minulosti jak v nigérijské, tak české armádě. V 15 letech absolvoval v Nigérii kadetskou školu. O 6 let později sloužil v české armádě jako voják základní služby, poté absolvoval vojenskou akademii ve Vyškově. Měl tedy možnost poměrně unikátního srovnání. Nakonec začal pracovat na českém ministerstvu obrany.

Po odchodu z armády se podílel na založení Ligy etnických menšin, neziskové organizace zabývající se ochranou práv etnických menšin v České republice. Později s kolegy založil česko-nigerijskou obchodní alianci. Po úmrtí svého otce se na sedm let vrátil do Nigérie, kde zažil podle svých slov mnoho nebezpečí. A o tomto období napsal knihu 7 let v Africe. „Šlo mi tam o život. Ale to je součástí balíčku pro kohokoliv v Nigérii,“ říká Ubam, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Martin Karlík. „Nigérie je obrovská země a je velice těžké v takové zemi udržet pořádek. Bezpečnostní situace je komplikovaná, ať už je to terorismus, únosy nebo přepadení,“ dodává Ubam.

Hostem moderátora Martina Karlíka byl podnikatel a spisovatel Obonete Ubam. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat