Dopolední host

Od konce 1. světové války uplynulo 103 let. Legionáři byli hybateli změny, mnoho vojáků padlo i v rakousko-uherské armádě, připomíná Charfreitag

11. listopadu 2021 14:09, Ondřej Kopa

Rádio Z

11. listopad je dnem válečných veteránů. Ten je věnovaný památce ukončení první světové války. Od jejího konce právě dnes uplynulo 103 let. „Tím, že legionáři byli hybateli změny, tak byli glorifikováni,“ říká Jiří Charfreitag, vedoucí Muzea československých legií. Mnoho českých vojáků ale za první světové války padlo i v řadách rakousko-uherské armády.
Do první světové války narukovalo téměř 1,5 milionů Čechů. „České země tvořily především pěší pluky. Technická vyspělost Čechů je předurčovala k tomu, že byli často zařazování k dělostřelectvu, ať už námořnímu nebo pevnostnímu. Velké množství Čechů se tak dostávalo ke složitým zbraním,“ vysvětluje Charfreitag. Mapování všech padlých začalo už těsně po skončení války, zatím ale nebylo dokončeno. Ve 20. a 30. letech se na něm podíleli také četníci. Dodnes Československá obec legionářská dohledá ve spolupráci s Ministerstvem obrany hroby legionářů.

Nejvíce Čechů padlo na východní frontě a v druhé polovině války na jižní frontě v boji proti Italům. „To jsou dvě největší území, kde naši dědečkové umírali. Ten východ je pro nás poměrně složitý na dohledání,“ říká Charfreitag, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z. Charfreitag přišel do studia ve stejnokroji československého legionáře ve Francii, ve kterém byli oděni především v roce 1918. Ten vycházel z francouzské doktríny, byly na něm i prvky unikátní pro československé vojsko.

Československá obec legionářská provozuje jako připomínku bojů na Transsibiřské magistrále putovní muzeum Legiovlak, který je věrnou replikou legionářského vlaku z období let 1918–1920. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku. V tuto chvíli se nachází v Českých Budějovicích.

Hostem moderátora Ondřeje Kopy byl vedoucí Muzea československých legií Jiří Charfreitag. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat