Byznys Jaroslava Dědiče

Odpuštění DPH na energie není efektivní řešení, kritizuje ekonom Jaroslav Ungerman

20. října 2021 15:09, David Rathous

Rádio Z

Ceny energií dramaticky rostou. Složenky za elektřinu a plyn se prodraží domácnostem i firmám o desítky procent. „Takhle rychlý růst nečekal skoro nikdo. Je to závažným signálem pro jakoukoliv ekonomiku, zejména tu naši,“ varuje ekonom a poradce premiéra Jaroslav Ungerman. Vláda se snaží dopady zmírnit dočasným odpuštěním DPH na energie. 
Ungerman má ale pochyby o tom, že by šlo o efektivní řešení problému. „Osobně tomu nejsem příliš nakloněn. Tím, že snížíte DPH na nulu, tak poskytujete podporu každému, nejen těm nízkopříjmovým, na které by se to mělo hlavně adresovat. To není úplně správné,“ říká Ungerman. Připustil ale, že v současné době nevidí jiné řešení. Poskytovat podporu podle výše příjmu by bylo podle ekonoma nyní velmi obtížné. „V tuto chvíli musíme vycházet z toho, že ty 2 miliardy, které to má stát, musíme prostě vydat, abychom trochu zmírnili ten náraz. Jiná věc je to, co budeme dělat příští rok. To bude už pravděpodobně dělat příští vláda,“ připouští Ungerman.

Podle ekonoma v tuto chvíli neexistuje způsob, jak by mohly domácnosti rostoucím cenám čelit. Ungerman to řekl v pořadu Byznys na Rádiu Z, kterým provází moderátor Jaroslav Dědič. Krizi nejvíce pocítí bývalí klienti společnosti Bohemia Energy, kteří u nových dodavatelů dostanou energii za tržní cenu. Ta je aktuálně až třikrát vyšší. Raketové zdražování energií je problémem také pro státní rozpočet. Ungerman totiž odhaduje, že pomoc vlády, kterou poskytne občanům, vyjde v příštím roce až na 10 miliard. Vysoké ceny energií postihnou také firmy. „Průmysl to nebude schopen utlumit. To se bude muset zákonitě projevit v cenách,“ dodává Ungerman.

Poslechněte si rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s ekonomem Jaroslavem Ungermanem.