Ranní host

Onkologické onemocnění je stále tabu, každý se ho bojí, říká Michaela Tůmová z organizace Hlas onkologických pacientů

4. července 2022 11:48, Kristýna Kovářová

RádioZET.cz

„Hlas onkologických pacientů je deset pacientských a podpůrných organizací. Uskupili jsme se proto, že se snažíme pokrýt problémy onkologických pacientů od začátku do konce, od sdělení diagnózy přes léčbu samotnou a dosažení léčby, až po návrat do života,” představuje organizaci členka jejího výboru Michaela Tůmová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 
„Je to tabu. Každý se onkologického onemocnění strašně bojí. Já tomu rozumím, před pár lety to bylo hodně závažné a smrtící, ale díky moderní léčbě a kvalitní diagnostice z tohohle těžkého onemocnění dochází k onemocnění chronickému. Takže ten přístup by se měl posouvat, a to bychom chtěli společnost učit,” říká Tůmová. Organizace Hlas onkologických pacientů usiluje o to, aby navzdory nemoci mohli pacienti a pacientky žít kvalitní život, a pomáhá napříč diagnózami.

„V České republice je úžasné zdravotnictví a pacienti dosáhnou na maximum. Je ale pravda, že když bydlíte v Praze, v Brně nebo u velkého města, kde je komplexní onkologické centrum, tak to máte snazší,” konstatuje Tůmová. Podotýká, že je lepší za zdravím kousek jet. Další věc, kterou se snaží učit širokou veřejnost, je, jak důležité je sám pečovat o své zdraví. „Zdraví je vaše komodita a nikdo jiný se o ni nemůže starat, jen vy. To my Češi stále nemáme osvojené. Pořád čekáme, že se postará někdo druhý. Přitom aktivní informovaný pacient pomáhá i lékařům,” dodává Michaela Tůmová.

Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné: 

Odebírat