Interview Martina Kováře

Onkologii umíme, více než to mě děsí psychosociální důsledky koronaviru, říká lékař a senátor Jan Žaloudík

8. června 2021 18:50, Martin Kovář

Rádio Z

Lékař a senátor Jan Žaloudík (nestr. za ČSSD) byl často ostře kritizován za své názory na pandemii. „Neměnil bych na tom prakticky vůbec nic. Přibylo mi otázek, odpovědí je málo,“ řekl Žaloudík v Interview Martina Kováře.  

„Celá covidová pandemie měla aspekt kromě toho medicínského také informační a psychosociální. To, co jsme s dětmi provedli, to je hrůza,“ řekl senátor. Připomněl také ekonomické dopady, jejichž následky budou trvat dlouho, a politický i geopolitický rozměr pandemie. Podle Žaloudíka se ale zapomnělo také na bezpečnostní aspekt pandemie. „Umíme zrušit hranice během 48 hodin. Skončil celý Schengen, který se budoval roky. Lid se ani nebránil. Je to regulace strachem, to je na tom to nejstrašnější,“ dodal Žaloudík. Jaký je jeho postoj k očkování? „Moje reakce byla jednoznačná. Disciplinovaně jsem čekal, až budu osloven v rámci své věkové kategorie. Potom jsem se neprodleně nechal očkovat. Nikoliv ze zdravotních důvodů, potřebuju doklad, výjezdní doložku,“ vysvětlil senátor.

Žaloudík podle svých slov nikdy nepochyboval o tom, že sestřičky a lékaři situaci zvládnou. Praktickým lékařům ale vytkl to, že měli obavy chodit do rodin, čímž by ulevili nemocnicím. Kritizoval také to, že během pandemie neproběhly pitvy v případech, kdy to bylo potřeba. Pandemie se podle senátora mohla zvládnout lépe, aby zátěž nemocnic byla menší. Pacientů, kteří zemřeli s covidem, tak mohlo být méně, myslí si Žaloudík. Podle něj by měla být ještě dodatečně provedena analýza listů o prohlídce zemřelých. 

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal lékař a senátor Jan Žaloudík (nestr. za ČSSD). Záznam rozhovoru si můžete poslechnout zde: 

Odebírat