Ranní host

Plastika prsou je nádherná operace. Je radost vidět, když pacientka odchází šťastná, říká plastický chirurg Svatopluk Svoboda

9. června 2021 14:05, Ondřej Kopa

Rádio Z

Není mnoho plastických chirurgů, kteří v 70 letech stále provádějí mikrochirurgické operace. Jedním z nich je Svatopluk Svoboda z kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Pořád mě to ještě baví a kolegové říkají, že mi to zatím ještě jde, tak proč ne,“ říká Svoboda, který byl ranním hostem Rádia Z.

Svoboda v rozhovoru popsal, jak taková operace probíhá. Provádí se pod mikroskopem s využitím velmi jemných šicích materiálů. Například cévy palce mají průměr okolo jednoho milimetru, které je nutné sešít tak, aby nimi mohla volně proudit krev. Takové operace trvají mnoho hodin. Lékaři se přitom u takových výkonů nestřídají, celou operaci musí provést jeden operatér. „Baví mě to, protože to má velký smysl. Když si někdo na cirkulárce uřízne ruku v zápěstí, dokážeme ji přišít. Za pár týdnů vám při odchodu z nemocnice potřese tou rukou, kterou jsme mu přišili. Je to nádherný pocit,“ popisuje lékař.

Sám na cirkulárce občas pracuje. Přiznal ale, že má strach, proto si prý předem vždy zjistí, kdo z lékařů má zrovna službu na klinice. Moderátorka Petra Květová Pšeničná se svého hosta ptala na to, jak se udržuje v kondici, aby zvládl tak náročné operace. „Dělám všechny běžné práce. Orgán, který se nepoužívá, zakrňuje a posléze odpadá, to platí i o rukou,“ říká Svoboda. Prozradil, že jeho nejoblíbenější operací je plastika prsou. „Je to nádherná operace, která přináší krásné výsledky. Je to veliká radost, když pacientka odchází šťastná a spokojená,“ dodává lékař.

Rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s plastickým chirurgem Svatoplukem Svobodou si můžete poslechnout zde: 

Odebírat