Byznys Jaroslava Dědiče

Pandemie dramaticky urychlila čtvrtou průmyslovou revoluci, říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar

10. listopadu 2021 13:37, David Rathous

Rádio Z

Průmysl se v současnosti potýká s řadou problémů jako je pandemie, inflace a nedostatečné dodávky. „Situace je opravdu velmi nepříjemná. Chcete-li ale podnikat v České republice, musíte být optimistou,“ popisuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar náladu mezi podnikateli na strojírenském veletrhu v Brně a dodává: „Covidová pandemie dramaticky urychlila implementaci toho, čemu my říkáme čtvrtá průmyslová revoluce.“
Spolupráci chce Svaz průmyslu a dopravy stejně jako dosud s vládou Andreje Babiše navázat i s tou nastupující. „Jsou oblasti, kde vláda pomoci může. A řekli jsme zcela jasně, že je i v jejím zájmu, aby pomohla. Jedná se o stále se opakující věci jako je otevření trhu práce, tzn. zrychlení řízené pracovní migrace,“ říká Špicar. Důležité jsou podle něj ale také další oblasti související s trhem práce jako je vzdělávání. Špicar vyzývá ještě k užšímu propojení mezi podniky a univerzitami a středními školami. Zdůraznil, že právě na tom stojí konkurenceschopnost špičkových světových ekonomik.

Nezbytné je také posun v digitalizaci a robotizaci. „Tak, abychom se zbavili těch nepříliš dobře placených, fyzicky náročných, a téměř žádnou kvalifikaci nevyžadujících pracovních míst,“ vysvětluje Špicar v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič. Důležitá je proto současná podpora upskillingu, aby lidé, kteří takto přijdou o svou práci, se mohli rekvalifikovat pro nové pracovní pozice. „Jasně se ukazuje, že všechny firmy už chápou, že digitalizace, automatizace, robotizace, virtuální realita, strojové učení a všechny tyto věci jsou naprostou nutností,“ dodává Špicar.

Poslechněte si rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem.