Ranní host

Pavel Bém: Větší problémy než samotný koronavirus způsobilo sociální inženýrství, které následovalo

včera 11:21, Ondřej Kopa

Rádio Z

„Covidu nelze nevěřit. Je to regulérní onemocnění, na které umírá spoustu lidí,“ říká adiktolog, psychiatr, politik a bývalý primátor Prahy Pavel Bém. Větší problémy, než samotné onemocnění ale podle něj způsobilo to, co následovalo. „Ten sociální konstruktivismus a inženýrství, které pokračuje a které se jmenuje ochrana veřejného a individuálního zdraví,“ dodává Bém, který byl ranním hostem Rádia Z.

Podle bývalého primátora dá budoucnost s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou kritikům za pravdu v tom, že se v mnoha pohledech postupuje iracionálně a v rozporu s vědecky ověřitelnými fakty. Bém říká, že se málo hovoří o počtu lidí, kteří koronavirus prodělali. Ti totiž mají z počátku protilátkovou, posléze buněčnou imunitu, která je stejně nebo dokonce více účinná než ta, která vzniká po očkování, tvrdí Bém. „Základní vakcinologické pravidlo říká, že prodělání infekce poskytuje lepší imunitu než očkování. Má to svoji logiku. Když oslabím nějaký virus a pak ho naočkuju do organismu, tak imunitní odpověď je samozřejmě nižší, než když mnou projde infekce se vším všudy,“ vysvětluje Bém.

Evropa je proto podle něj daleko více chráněná, než jak tvrdí Světová zdravotnická organizace. „Teď naštěstí můžeme trošičku vydechnout, protože přišlo léto a krásné počasí, a konečně se dostáváme do aspoň trochu normálního sociálního života. Děsím se toho, že na podzim přijde nějaký chytrák a bude nás děsit tím, co nás zase čeká,“ dodává bývalý primátor. Moderátorka Petra Květová Pšeničná se svého hosta ptala také na jeho postoj k očkování. Bém řekl, že je rozhodně zastáncem očkování ohrožených skupin. Očkovat ty, kteří onemocnění prodělali, je podle Béma ale nesmysl. 

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s psychiatrem a bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem.

Odebírat