Volební interview

Petr Fiala (ODS): Musíme zkrotit rozpočet, to je první úkol. A my víme jak

27. září 2021 19:42, David Rathous

Prvním úkolem nové vlády bude podle předsedy ODS Petra Fialy poradit si s obrovským deficitem státního rozpočtu. „Výdaje státu přitom narostly o 50 procent za poslední čtyři roky. A nestačí to, té populistické vládě to prostě nestačí. Jednou to budou platit naše děti,“ kritizuje Fiala.
Dalším důležitým tématem bude v následujících letech vzdělání. „Nemůžeme být úspěšná ekonomika ani prosperující země, když nebudeme mít kvalitně vzdělané lidi,“ dodává předseda ODS, která kandiduje v nadcházejících volbách v rámci koalice Spolu s KDU-ČSL a TOP 09. Prioritou je podle Fialy i posílení pozice Česka jako součásti Západu. V Evropské unii by mělo být aktivnější. „Jsme na křižovatce. Rozhoduje se nejen o dalších čtyřech letech, ale i tom, kam se Česká republika vydá,“ zdůrazňuje Fiala důležitost blížících se voleb do Poslanecké sněmovny. Ambicí koalice Spolu je zvítězit a mít tak možnost změnit zemi. „Aby tu nevládli populisté s extrémisty. Aby se řešili problémy, které lidé mají a aby mladí lidé měli perspektivu, že budou mít slušné bydlení, slušné vzdělání a že jednou bude na jejich důchody,“ říká Fiala.

Ve Volebním interview Rádia Z a webu Info.cz zdůraznil také to, že po patnácti letech může v Česku ve volbách zvítězit středo-pravá politika. I to bylo motivací pro vznik koalice Spolu. Přestože ODS, KDU-ČSL, i TOP 09 vytvoří po volbách vlastní poslanecký klub, podle Fialy to je jen technická záležitost a koalice je připravená postupovat společně i po volbách. Velkým problémem je podle Fialy to, že se Česko zatím nijak nepřiblížilo k důchodové reformě. ODS prý přitom byla připravená jednat. Občanští demokraté se už v minulosti o důchodovou reformu pokoušeli. „Ono se to moc nepovedlo, protože jsme to tehdy nedělali napříč politickým spektrem. Teď jsme jako opozice byli připraveni se domluvit na něčem, co by platilo dvacet let, a nešlo to,“ dodává Fiala.

Hostem moderátorů Martina Kováře a Michala Půra byl předseda ODS Petr Fiala. Poslechněte si záznam rozhovoru.