Byznys Romany Navarové

Podle amerického výzkumu si člověk uvědomí, že zemřel. Závěry jsou děsivé, popsal redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů

1. září 2021 16:00, Romana Navarová

Rádio Z

Konec života stále patří v naší společnosti mezi silně tabuizovaná. Smrti se bojíme, také protože uspokojivě nevíme, jak budou poslední okamžiky našeho života probíhat. Budou to vůbec pouhé okamžiky? A kdy je opravdu na místě mluvit o konci života? Alespoň na některé otázky přináší odpovědi americký výzkum, který v byznysovém magazínu Rádia Z představil redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů.
„Výzkum sledoval umírající pacienty, kteří byli prohlášeni za klinicky mrtvé – tedy jejich srdce se zastavilo. V řadě případů, kdy se takového pacienta nakonec překvapivě podařilo oživit, si dotyčný pamatoval určité kroky zdravotnického personálu, který ho přiváděl k životu,“ řekl Honsů. Technicky vzato tedy i po prohlášení pacienta za mrtvého bylo jeho vědomí stále aktivní a vnímající.

Podle britského docenta medicíny Sama Parnia smrt neznamená, že všechny buňky okamžitě zemřou. Naopak, většina z nich se snaží svému konci zabránit a s různou mírou úspěšnosti se jim to i daří. Obyčejný proces stárnutí organismu je totiž spojen s postupným odumíráním buněk, a tak je smrt vlastně pokračováním tohoto procesu ve výrazně zrychlené podobě. Část mozku tedy zůstává funkční. „Tím se dostáváme k děsivé představě, že si uvědomujeme vlastní skon, stejně jako neschopnost pohybu či možnosti jakkoli tento stav zvrátit,“ dodal Honsů.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s redaktorem Primy Zoom Miroslavem Honsů.


Odebírat