Interview Martina Kováře

Politolog Jacques Rupnik: V pandemii poznáte, že stát nemůžete řídit jako podnik

6. září 2021 18:32, Martin Kovář

Rádio Z

„Hlavní, co mě při pohledu zvenčí na českou předvolební kampaň překvapuje, je to, že nevidím žádné silné téma,“ řekl politolog Jacques Rupnik v Interview Martina Kováře. Očekával, že takovým tématem se stane pandemie koronaviru, ale podle něj tomu tak není.
„Nevidím stranu nebo lídra, který by nesl nějakou silnou myšlenku a kdo by navrhl nějaké silné téma do kampaně,“ dodal Rupnik. Připomněl, že hlavním mottem při vstupu současného premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO) do politiky bylo, že „bude stát řídit jako firmu“. „V pandemii poznáte, že stát nemůžete řídit jako podnik. Tady jsou prostě jiné potřeby, jiná kritéria,“ řekl Rupnik. Absencí silného tématu se kampaň proto zúžila na postoj vůči konkrétním osobnostem, především právě proti Babišovi.

Voličům hnutí ANO podle Rupnika imponovalo to, že má Babiš za sebou úspěšnou podnikatelskou minulost. Během pandemie se ale ukázalo, že to jako předpoklad stát se dobrým premiérem nestačí. „Když pětkrát za rok v pandemii vyměníte ministra zdravotnictví, tak to je manažerská zbrklost. Když už chcete covid do kampaně, tak tady máte příležitost to udělat. To se ale nestalo.“ Pandemie zcela narušila tradiční politickou debatu pravice versus levice. Příčinou toho jsou podle Rupnika především obrovské balíky peněz, které vlády po celém světe vkládají do ekonomiky.

Stejně tak překvapivé je pro politologa absence tématu životního prostředí. „Když už to klasické pravo-levé dělaní nehraje roli, tak by člověk v dnešní situaci, když vidíte, že planeta hoří od Vancouveru až po Řecko, řekl, že klimatická otázka by mohla být tématem,“ dodal Rupnik. Navíc by očekával, že by ze současného stavu měla těžit Strana zelených. Ani jedno z toho se ale neděje. Za úpadkem levice v západní Evropě stojí především to, že převzala tzv. levě-liberální společenská témata a opustila sociální otázku v klasickém slova smyslu.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal politolog Jacques Rupnik. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat