Dopolední host

Politolog Stanislav Balík: V přímém přenosu pozorujeme rozklad státu. Největším hrdinou je ten, kdo stát ošidí

18. června 2021 12:37, Ondřej Kopa

Rádio Z

Podzimní volby do Poslanecké sněmovny budou podle politologa Stanislava Balíka především o tom, jestli jsme spokojeni s vládou Andreje Babiše a jestli chceme její pokračování. Řekl to v dopoledním vysílání Rádia Z.

„Po tom, co jsme zažívali v uplynulém půl druhém roce, tak v přímém přenosu vidíme rozklad státu. Tím nemyslím jen ústavní instituce včetně té nejvyšší, ale myslím tím samotný mechanismus státní moci a veřejnou správu,“ říká Balík. Ukázalo se podle něj, že veřejná správa není zvyklá cokoliv pozitivně budovat. Balík také řekl, že se jedná o dlouhodobější problém, a to nejen ve fungování státního mechanismu, ale i ve vztahu státu vůči občanům, který pandemie pouze odhalila. „Začínáme si zvykat na to, že pravidla tu jsou od toho, aby se porušovala, protože se třeba ani dodržovat nedají. To je pro mě nejšílenější dědictví covidové doby. Upevňujeme v sobě negativní zkušenost, kterou jsme udělali už v 19. století, že stát má být ten, kterého máme očůrat a největší hrdina je ten, kdo ošidí stát,“ vysvětluje politolog.

Moderátor Ondřej Kopa se svého hosta ptal také na to, v jakém stavu se nachází česká společnost. Podle Balíka je stále rozdělená. „Mám pocit, že blížící se volby ukazují, že některé příkopy, které se v uplynulých desetiletích vykopaly, jdou i zasypávat,“ dodává politolog. Jako příklad zmínil spojení opozičních stran do dvou předvolebních koalic.  Jiné příkopy ale podle Balíka zůstaly, a dokonce se prohlubují. Takovým je například ten, který vede mezi příznivci prezidenta a premiéra na jedné straně a jejich odpůrci na straně druhé.

Rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s politologem Stanislavem Balíkem si můžete poslechnout zde: 

Odebírat