Ranní host

Polovina lidí trpí po prodělání covidu neurologickými a spánkovými problémy. Pozorujeme ale pozvolné zlepšování, říká lékařka Dvořáková

7. září 2021 12:52, David Rathous

Rádio Z

Vědci zkoumají neurologické a spánkové problémy po prodělání koronaviru. Podle prvních výsledků má problémy téměř poloviny lidí. „Jedná se o problémy s pamětí nebo s řečí. Nejčastěji je uváděna nesoustředěnost a neschopnost udržet pozornost delší dobu. Dominují také různé poruchy spánku,“ říká Tereza Dvořáková, lékařka, která se podílí na studii Národního ústavu duševního zdraví.
Mezi nejčastější problémy s řečí patří zapomínání slov, neschopnost dát dohromady souvislou větu nebo záměna slabik. To se někdy projevuje i v psaném projevu. „Pacienti si stěžují, že jim to snižuje kvalitu pracovní výkonnosti, protože nejsou schopni dát dohromady ani email,“ vysvětluje Dvořáková, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná. S tvrzením, že tyto problémy přímo souvisí s proděláním covidu-19, je ale Dvořáková zatím opatrná. „Co můžeme zatím říct je, že se tento specifický jev objevuje u vysokého procenta lidí po covidu a ten způsob, jakým to popisují, je velmi podobný napříč spektrem respondentů. Přímo to prokázat je ale něco jiného.“

To, po jak dlouhé době se tyto potíže objeví, se u pacientů liší. V některých případech se dostaví těsně po prodělání akutní infekce, jindy se projeví s odstupem několika týdnů. To platí především pro ty, kteří covid-19 prodělali bez příznaků. „Člověku pak postupně začne docházet, že je pomalejší, že se mu věci úplně nedaří. Často to probíhá tak, že napřed přemýšlí, co mu vlastně je, jestli má třeba Alzheimera. To pacienti reálně říkají, že stárnou. Pak se dobereme k tomu, že prodělali covid,“ dodává Dvořáková. Podobné problémy se ale objevují u pacientů napříč věkovým spektrem. Lékařka ale také dodala, že u pacientů pozorují pozvolné zlepšování těchto problémů.

Impulsem pro tento výzkum byla zjištění, která se začala objevovat v zahraničí. O mozkové mlze se začalo mluvit už na podzim loňského roku. V Čechách se tím ale až dosud nikdo nezabýval. V současné době probíhá dotazníkové šetření, následovat budou klinická fáze výzkumu.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s lékařkou z Národního ústavu duševního zdraví Terezou Dvořákovou.

Odebírat