Interview rádia Z

Porodní poradkyně Khousnoutdinova: Debata o domácích porodech je u nás hysterická, v Anglii jsou součástí standardní hrazené péče

16. července 2021 18:26, Hana Vítková

Rádio Z

Publicistka a cestovatelka Lilia Khousnoutdinova je také porodní poradkyní. Jako dula a akreditovaná učitelka Active Birth vede kurzy předporodní přípravy a obhájila titul MSc na LSE (London School of Economics) s diplomkou o porodnictví v Bhutanu. Tématem rozhovoru v Interview Hany Vítkové proto byly právě domácí porody.

„V Anglii je domácí porod součástí standardní hrazené péče. U nás je debata okolo domácích porodů hodně vyhrocená a emotivní, řekla bych až hysterická. V Anglii je to ale něco, co většina lidí zná,“ říká Khousnoutdinova. Porodní domy, které ale dosud v Česku nefungují, jsou nejlepší variantou, myslí si Khousnoutdinova. Kombinují totiž výhody porodů v domácím i nemocničním prostředí.

„Porodní dům si můžeme představit tak, že je to domácí prostředí, ale zároveň je hned na dosah zázemí porodnice tak, aby v případě komplikací nebyla žádná prodleva,“ vysvětluje Khousnoutdinova.  V porodních domech se respektují fyziologické potřeby ženy, její soukromí a k tomu nabízejí kontinuální péči porodní asistentky. To podle Khousnoutdinové zvyšuje pravděpodobnost, že porod proběhne dobře a žena nebude potřebovat žádné další zákroky.

Pozvání do Interview Hany Vítkové přijala porodní poradkyně, cestovatelka a publicistka Lilia Khousnoutdinova.

Odebírat