Dopolední host

Praha je tak úspěšná a skvělá, protože přitahuje nejlepší lidi, říká autor knihy Skrytá tajemství Prahy David Černý

15. října 2021 13:14, Ondřej Kopa

Rádio Z

David Černý je novinář, historik, spisovatel a také tvůrce projektu Miluju Prahu. „Miluju to město, protože jsem se tu narodil. Moje rodina tu žije třeba 300 let,“ vysvětluje Černý, který sám sebe popisuje jako vrchního milovníka Prahy. „Praha je velikánské město, bydlí tady 1,2 milionu lidí. Je tady leccos. To město je tak úspěšné, a tak skvělé, protože přitahuje nejlepší lidi,“ dodává.
Černý pochází ze staré pražské pekařské rodiny, studoval historii a celý život o Praze píše. Svou lásku k hlavnímu městu chtěl ale sdílet i s ostatními, a tak si založil projekt Miluju Prahu. V jeho rámci na facebookové stránce sdílí především fotografie, které posílají i samotní fanoušci. Některé jsou pak k vidění i na výstavách, které Černý pořádá.

Černý je autorem knih 25 Tajemství Prahy a Nová tajemství Prahy. Nyní vychází jeho další kniha Skrytá tajemství Prahy. Tyto knihy přibližují to, co je pro mnohé možná skryté, přestože na známých místech. Pokud se čtenáři zaměří na místa, na které Černý ve svých knihách upozorňuje a dají si je do souvislostí, budou možná překvapeni.

I v Praze se přitom podle autora objevují stále nové věci, o kterých se dosud nevědělo. Velkým zdrojem pro psaní knih byla pro Černého jeho rodina, především pak prastrýc Svatopluk. Když byl Černý ještě dítě, chodili společně po Praze a Svatopluk mu vyprávěl nejrůznější zajímavosti. I ty se teď objevují v Černého knihách. Spisovatel žije na Starém městě. Sám se kvůli velkému zájmu turistů třeba na Staroměstské náměstí podívá přibližně dvakrát do roka. Během pandemie ale turistů v centru Prahy výrazně ubylo.

Soutěž zmíněná v rozhovoru je už ukončena.


Dopoledním hostem moderátora Ondřeje Kopy byl spisovatel David Černý. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat