Dopolední host

Právní expert dTestu Jiří Zelenka: Slevy v rámci Black Friday můžou být falešné. Na spotřební zboží si nepůjčujte

22. listopadu 2021 17:09, Ondřej Kopa

Rádio Z

„Nedoporučujeme si půjčovat na spotřební zboží,“ radí Jiří Zelenka, právní expert dTestu. To platí především před Vánoci, kdy si řada lidí půjčuje peníze na vánoční dárky. Přesto má Zelenka pro takové jednání v současné době dramatického růstu cen energií pochopení. Pojištění spotřebitelských úvěrů nedoporučuje a varuje před slevami v rámci Black Friday.
„Obecně doporučujeme nepůjčovat si a snažit se tomu vyhnout. Někdy je ale situace tak složitá, že je do toho spotřebitel v podstatě dotlačen. Dětem se složitě vysvětluje, že náklady, které měl dostat Ježíšek, dostane dodavatel energií,“ říká Zelenka. V poslední době podle něj došlo ke zlepšení regulace poskytování půjček a zvýšení pravomocí dozorových orgánů. Přesto je dnes poměrně jednoduché vzít si půjčku. Nabízejí je totiž vedle bank i jiné instituce.

Lidé by ale měli být obezřetní a dát si pozor především na instituce, které nabízejí okamžité půjčky bez nahlédnutí do registrů, varuje Zelenka. Standardně by měl žadatel o půjčku předložit dva doklady totožnosti, doložit svůj příjem i to, že na něj nejsou vedené žádné exekuce. „Na tom spotřebitel může poznat, jestli je poskytovatel půjčky seriózní,“ radí Zelenka, který byl hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

Největší nápor dotazů zažívá poradna dTestu po Vánocích. Nejčastější dotaz se týká nároku vrátit do 14 dnů zboží zakoupené přes e-shop v případě, že zaplaceno úvěrem. „Náš názor je takový, že smlouva o půjčce je závislá na kupní smlouvě. Když zrušíte kupní smlouvu, na což máte ze zákona právo, tak s tím zaniká bez jakýchkoliv sankcí také smlouva o spotřebitelském úvěru,“ dodává Zelenka.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s právním expertem dTestu Jiřím Zelenkou.

Odebírat