Interview Martina Kováře

Předseda ČMKOS Středula: Zrušení superhrubé mzdy zaplatí ti nejchudší

7. září 2021 18:04, Martin Kovář

Rádio Z

Česká republika už dávno není unifikovaná země, kde se všichni mají dobře. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula to řekl v Interview Martina Kováře na Rádiu Z. „Je tady velký počet lidí, kteří jsou zasaženi ekonomickými problémy, nízkou mzdou, exekucemi,“ dodává Středula.
Přibližně 40 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva má problémy se svými úsporami a k dispozici má maximálně 10 tisíc korun pro mimořádné výdaje. „Je nutné si uvědomit, že musíme pomáhat těm slabším. Musíme si uvědomovat, kde je dno, ale také to, že je několik milionů lidí, kteří jsou ohroženi chudobou,“ říká Středula. Mezi ty nejohroženější patří často rodiče, samoživitelé i důchodci. Společnost musí podle Středuly najít způsob, jak se postarat o ty, kteří to potřebují. Nemocní a zdravotně postižení lidé si sami nemohou v tržním prostředí zajistit odpovídající životní úroveň. „Tito lidé jsou ve společnosti ohrožení, ale chtějí být její součástí. Podle mého soudu musíme udělat všechno pro to, aby se ve společnosti cítili důstojně,“ apeluje předseda ČMKOS.

Středula očekává, že by se vláda měla z uplynulého roku a půl v pandemii poučit. To se ale zatím podle něj nestalo. „Primárně bych chtěl, aby se to promítlo do toho, jakým způsobem bude vypadat česká kritická infrastruktura,“ říká Středula. Vyzývá proto k tomu, aby se shromáždily všechny poznatky, které získali vojáci, hasiči, zdravotníci, ale také třeba lidé, kteří pracují v kanalizacích. Jako velmi pozitivní vnímá Středula vznik programu Antivirus. „Skutečně pomohl a ochránil. Byl vytvořen tripartitně a velmi dobře zvládnut například Ministerstvem práce a sociálních věcí a lidmi na úřadech práce,“ dodává předseda ČMKOS. Kritizuje naopak situaci okolo zrušení superhrubé mzdy, kterou označuje jako daňovou revoluci. Došlo tak podle něj ke vysokému nárůstu ziskovosti firem. Zaplatí za to naopak ti nejchudší, doplnil Středula.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal předseda ČMKOS Josef Středula. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat