Královská rodina

Premiér Churchill byl dinosaurem z minulé éry. Jeho vztah s mladou královnou Alžbětou II. byl mentorský, vysvětluje historik Martin Kovář

30. září 2021 18:17, David Rathous

Rádio Z

Současná britská královna Alžběta II. je na trůnu už od roku 1952. Během té doby se vystřídala celá řada předsedů vlády. O spolupráci královny a premiérů je další díl pořadu Královská rodina, kterým provází historik Martin Kovář a moderátor Ondřej Kopa. 
V roce 1952, kdy se Alžběta II. stala britskou královnou, byl premiérem Winston Churchill. Jejich vztah byl složitý. Královna byla mladá a nezkušená, Churchill legendou britské politiky. Do premiérského postu se vracel po šesti letech v opozici. „Byl to starý pán se spoustou zdravotních problémů. Tak trochu dinosaurus z minulé éry. Také ale legendární vítěz války. Jejich vztah byl tak trochu mentorský, ale se zachováním veškeré kurtoazie a dvornosti,“ vysvětluje Kovář. Podle něj královna z premiérových zkušeností sama hodně těžila. Oba navíc spojovala válečná zkušenost jako něco, co už nechtějí nikdy znovu zažít.

Pro mladou Alžbětu II. bylo v té době důležité, že Churchill byl oddaný tradičním hodnotám a nezpochybňoval existenci monarchie. Z postu ministerského předsedy odešel ze zdravotních důvodů v roce 1955. I poté podle Kováře zůstaly vztahy mezi ním a královnou „formálně srdečné“. Na postu premiéra poté Churchilla vystřídal Anthony Eden, bývalý ministr zahraničí z Churchillovi vlády. „Byla to veliká naděje a hvězda konzervativní politiky,“ popisuje Kovář. Eden v mnoha ohledech pokračoval v kurzu nastoleném Churchillem. „S Alžbětou II. měl hezký vztah. Myslím, že byla velmi spokojená, že právě on je premiérem,“ dodává Kovář. To ale trvalo jen do Suezské krize v roce 1956.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.