Interview Martina Kováře

Prezident asociace ředitelů ZŠ Zajíc: Vztahy mezi žáky byly během pandemie velmi narušeny, o ztracenou generaci se rozhodně nejedná

30. srpna 2021 19:28, Martin Kovář

Rádio Z

Nový školní rok začíná už ve středu. Přípravy jsou proto podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol ČR Luboše Zajíce velmi intenzivní. „Dodělává se všechno, co je třeba. Dokončují se úpravy, připravují se opravené osnovy. Především se ale připravujeme psychicky na to, co bude,“ řekl Zajíc v Interview Martina Kováře.
Rád by věřil tomu, že to bude normální školní rok. Ale po zkušenostech z předcházejících let se školy připravují na všechny možné varianty. Komunikace s Ministerstvem školství byla podle Zajíce tentokrát dobrá. „První informace jsme dostali s koncem školního roku a na začátku prázdnin. Pak následovaly další dílčí informace. Poslední věci jsme dostali v nedávných dnech,“ sdělil Zajíc. Školy se připravují také na testování žáků. To se však nebude týkat očkovaných žáků ani těch, jejichž zákonní zástupci s tím nesouhlasí. „Je to jejich osobní rozhodnutí a my ho respektujeme.“

Většina škol zvládla podle Zajíce uplynulý školní rok se ctí. „Každá krize je zároveň příležitost. V průběhu pandemie se objevila celá řada věcí, které nás posílily.“ Koronavirus urychlil například digitalizaci českého školství, po které se předtím dlouho volalo. „Stále to nešlo a pak najednou bylo české školství zdigitalizováno. Kantoři se naučili spoustu nových věcí, které mohou používat i dneska. Žáci zjistili, že musí za svou práci zodpovídat sami,“ řekl prezident asociace. Pozitivních věcí proto podle něj pandemie přinesla celou řadu.

Na začátku nového školního roku bude největším úkolem zjistit, co si žáci z uplynulého školního roku pamatují. Důležité také bude napravit sociální vazby mezi žáky, které byly během distanční výuky oslabeny. „Žáci v průběhu distanční výuky ztratili celou řadu pracovních návyků, a nejen školních – takové ty běžné věci, že se musí ráno brzy vstát, obléknout se a jít pracovat, to pro některé byl veliký problém,“ dodal Zajíc.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc. Poslechněte si záznam rozhovoru.


Odebírat