Královská rodina

Princ Charles je muž na čekané, svou roli zvládá výtečně, říká historik Martin Kovář

4. listopadu 2021 14:27, David Rathous

Rádio Z

Následníkem britského trůnu je princ Charles, nejstarší potomek královny Alžběty II. a prince Philipa. Po rozvodu se svou první ženou princeznou Dianou, která o rok později zemřela při autonehodě, vstoupil v nemilost veřejnosti. Někteří Britové dávali Charlesovi smrt Diany za vinu. Po více než dvaceti letech se ale jeho obraz ve společnosti zlepšuje. „Svou roli zvládá výtečně,“ vysvětluje historik Martin Kovář.
Charles se narodil se v roce 1948. Absolvoval elitní soukromé školy v Anglii i v zahraničí. Vystudoval archeologii a antropologii, neminula ho ani služba v armádě. „U dětí z královské rodiny je to skoro povinnost. Sloužil jak leteckých silách, tak v námořnictvu,“ popisuje Kovář. Charles se věnoval také filantropii a charitě. Jeho první manželkou byla princezna Diana, se kterou se oženil v roce 1981. Jejich potomky jsou princ William a princ Harry. V roce 1996 se Charles s Dianou po vleklých problémech rozvedl. Diana o rok později zahynula při automobilové nehodě v Paříži spolu se svým tehdejším přítelem Dodim Al-Fayedem.

V roce 2005, necelých devět let po rozvodu se svou první ženou, si princ Charles vzal svou dlouholetou přítelkyni Camillu Parker-Bowlesovou, která byla také příčinou jeho rozvodu s Dianou. Kvůli tomuto sňatku se stal princ Charles u britské veřejnosti značně neoblíbený. „Vyčítali mu, že on byl tím, kdo zničil vztah s lady Dianou. Nepřímo ho obviňovali z její smrti. Od té doby se ale jeho obraz u britské veřejnosti pořád zlepšuje,“ říká Kovář. Spolu s ním pořadem Královská rodina provází moderátor Ondřej Kopa.

Královna Alžběta II. se stále těší dobrému zdraví. Charles je tak v 72 letech stále následníkem trůnu. Už teď ale přebral za královnu řadu povinností. Velkou Británii v zahraničí dnes reprezentuje výhradně on, případně jeho syn princ William. „Je to tak říkajíc muž na čekané, který výtečně zvládá předepsanou roli,“ dodává Kovář.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.