Myšlení první ligy

Producent Konečný o filmu Každá minuta života: Je to ukázka toho, čeho se dá ve výchově dosáhnout. Otázkou je za jakou cenu

15. října 2021 14:32, Jan Mühlfeit

Rádio Z

Zvláštní cenu poroty v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal dokument Každá minuta života. Ten vypráví o manželích ze Žiliny, kteří se rozhodli vychovávat svého syna Miška podle metody zvané Kamevéda – ta se zaměřuje na komplexní rozvoj dítěte hned po jeho narození. Film ale vzbudil mezi diváky velké vášně.
Kamevéda je založena na vyváženém poměru intelektuální a pohybové výchovy a na výchovném působení jeden na jednoho (rodič – dítě) především v období předškolního věku. Producentem dokumentu Každá minuta života byl Jiří Konečný. „Celý Miškův program je škála činností, které ho vedou k tomu, aby se naučil spoustu dovedností, jazyků i sportů tak, aby si mohl v budoucnu dobře vybrat a dobře se uplatnil ve společnosti,“ vysvětluje Konečný v pořadu Myšlení první ligy.

Dokument je ale kritizován za to, že Miško, kterému jsou čtyři roky, nemá kvůli této výchově dostatek sociálních vazeb. I Konečný přiznává, že na začátku se obával toho, jestli se nejedná o manipulaci. „Zdálo se mi, že je to extrém, že je to určitý druh manipulace dělaný s láskou,“ říká producent. Film ale podle něj ukazuje to, čeho se dá ve výchově dosáhnout. „Je to naplnění potenciálu, otázkou je, za jakou cenu,“ říká Konečný. Diváky dokument podle něj přiměje zamyslet se nad tím, jestli sami své děti vychovávají nejlépe, jak umí. „Je to rozporuplný pocit těch dvou poloh, které jsme se snažili do toho filmu dát. Vyvolává velké debaty a inspiruje v mnoha směrech,“ dodává Konečný.

Hostem Jana Mühlfeita v pořadu Myšlení první ligy byl filmový producent Jiří Konečný.

Odebírat