Interview Martina Kováře

Psychiatr Höschl: Vzpomeňme si, co zaměstnávalo veřejný prostor, než přišly skutečné hrozby

31. března 2022 18:07, Martin Kovář

RádioZET.cz

„Nepohoda je příznak doby. Nese s sebou dva celospolečenské stresory, které ale nepřišly jako blesk z čistého nebe. Dlouho se nám dařilo příliš dobře. Zabývali jsme se hrozbami, které jsme řešili ještě před covidem. Například klimatická změna nebo strach, že dojdou zásoby pitné vody. Strach, že vymírají deštné pralesy. Do toho jsme sami přidali relativizaci genderových diferencí, máme 63 a více pohlaví. Tohle vše jde najednou stranou jako malichernost. Ale vzpomeňme si, že to zaměstnávalo veřejný prostor, než přišly skutečné hrozby,“ říká psychiatr Cyril Höschl, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.
Kvůli válce jsme podle psychiatra svědky toho, že u citlivějších lidí narostly potíže do klinického obrazu. „Ta mediální masáž nejprve covidem, počtem mrtvých a počtem lidí na ventilátoru a dnes srdcervoucími scénami z Ukrajiny. To vše je skutečně významný stresor, který se na morbiditě české populace projevuje a referují o tom i lékaři v první linii,“ popisuje Höschl.

Jak v takových chvílích vysvětlit situaci dětem? „Určitě s nimi mluvit. Zabývají se tím, ať chceme nebo ne. Měli bychom uspokojovat jejich zvídavost na úrovni, která je pro ně srozumitelná. Informovat je pokud možno pravdivě o tom, co se děje, aby si i děti mohly vytvořit uspokojivý obrázek a nějakou logiku. Logiku dobra a zla totiž načerpaly už z pohádek,“ uzavírá Cyril Höschl.

Celý rozhovor moderátora Martina Kováře s psychiatrem Cyrilem Höschlem si poslechněte zde:

Odebírat