Ranní host

Ptáme se na to, co všechno pro lidi znamená domov, říká před premiérou filmu Přes hranici producent Martin Vandas

9. září 2021 12:12, David Rathous

Rádio Z

Na konci září proběhne premiéra celovečerního animovaného film Přes hranici. Snímek vznikl unikátní animovanou technologií malbou na skle. Premiéru měl mít původně už loni na filmovém festivalu v Cannes, ta ale musela být kvůli pandemii odložena. 
„Autorka, francouzská režisérka Florence Miailhe našla skicák svojí babičky, která v roce 1905 utíkala z Oděsy před pogromy. To byl takový spouštěč, aby začala psát scénář o dětech, které utíkají před genocidou. Jejich útěk je také metaforou dospívání,“ popisuje Martin Vandas, producent ze společnosti Maur Film. Na tvorbě filmu se podílely tři týmy ve třech zemích. Jednou z nich byla Česká republika, kde vzniklo zhruba 45 procent animací. 6 animátorek pracovalo v plném nasazení po dobu 18 měsíců. Jedna kapitola vznikla v Německu, zbytek filmu vytvořili animátoři ve Francii.

Jak se na takto unikátní film shánějí peníze? „Je to producentské dobrodružství. My jsme se připojili v roce 2012, kdy francouzská strana začala sbírat prostředky ve Francii. Poté, co se nám podařilo sehnat peníze z fondů, vypadl belgický koproducent a vypadalo to, že celý film nevznikne,“ vzpomíná Vandas. Situaci ale nakonec zachránila německá strana, která sehnala dalšího významného koproducenta. Film stál přibližně 3 miliony Euro. To není na evropské poměry na celovečerní animovaný film příliš. „Je to spíše nízkorozpočtový animák. Přesto to bylo dlouho napínavé, jestli se to povede celé zafinancovat,“ říká producent, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Nikola Bojčev.

Přestože je film animovaný, není to pohádka pro děti. Podle Vandase se jedná o rodinný film, který cílí na dospělého diváka. Vzhledem k tématu doporučuje film dětem od 12 let. Přesto se i zde objevují magické momenty. „Chceme mluvit o věcech jako je domov, jakou jsou hranice. Co se musí člověku stát, aby všechno, co pro něj znamená domov, opustil a s minimem věcí odcházel někam jinam,“ dodává Vandas. Na dabingu se podíleli například Táňa Medvecká, která je vypravěčkou celého příběhu, nebo Richard Krajčo.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s filmovým producentem Martinem Vandasem.

Odebírat