Ranní host

Radkin Honzák: První generace antidepresiv vznikla náhodou. Svět psychiatrických léčeben se výrazně změnil a hlavně zlidštil.

19. listopadu 2021 11:02, David Rathous

Rádio Z

„První antidepresivum postavené na receptor, bylo dostupné až v mém středním věku. První léky byly tak trochu “serendipity”. Chlorpromazin začal být používán v chirurgii a anestezii. Lékaři si všimli, že se po něm pacienti zklidní. Řekli si to pak u oběda a zkusili to na psychoticích.” První generace antidepresiv vznikla podle psychiatra Honzáka náhodou. Zkoušeli se různé léky, které by dnes neprošly.

S moderátorem Martinem Karlíkem mluvili také o nynější “covidové době”. Honzák řekl, že v poslední době přibylo o 50% víc emočních poruch, tedy depresí a úzkostných stavů. „Strach vede ke stresu a stres vede k odumírání mozkových nervových buněk. Druhá rána byla izolace. Člověk je tvor sociální.” Nejhůře nesou izolaci, podle Honzáka, starší lidé, kteří neovládají technologie.

Životní příběh nestora české psychiatrie si můžete přiblížit v nové knize rozhovorů - Můj rodný blázinec. Dozvíte v ní mnoho dosud nepublikovaných příhod z jeho života a to od útlého dětství až po současnost. Příběh jeho rodiny i neustálého tlaku režimu na jeho profesní život.  

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

Odebírat