Ranní host

Ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco: Trend dárcovství je v Česku neobyčejně pozitivní

13. července 2021 12:28, Ondřej Kopa

Rádio Z

Nadace Via uspořádala sbírku pro lidi na jižní Moravě postižené tornádem, ve které se dosud vybralo téměř 220 milionů korun. Vybraná částka překvapila i výkonného ředitele této nadace Zdeňka Mihalca. „Ještě před třemi týdny by nás ani ve snu nenapadlo, že je v Čechách během několika dnů možná vybrat takovou sumu,“ říká Mihalco.

Do sbírky nadace Via se zapojilo přes 150 tisíc lidí. Nejčastěji lidé darují 500 až 1000 korun. Sbírka poběží až dokonce července. Sbírek na pomoc jižní Moravě bylo ale mnohem více. Za obrovskou solidárností Čechů stojí podle Mihalca především to, že podobnou katastrofu Česko dosud nezažilo. Výrazný vliv mají také technologie, které sbírky výrazně usnadňují. „V dnešní době můžete darovat peníze na pár kliků. To je důležité pro tu prvotní emoci, protože lidé většinou darují v prvních 48 hodinách,“ dodává Mihalco, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

Mihalco v rozhovoru také vysvětlil, že vzhledem k velkému počtu sbírek byla nutná koordinace mezi jednotlivými nadacemi. „Mohlo by se jednoduše stát, že nějaká rodina by dostala víc peněz, než potřebuje. A naopak jiná rodina, která není tak šikovná, by nedostala nic. Tomu jsme chtěli zabránit,“ vysvětluje výkonný ředitel. Vznikla proto společná databáze. Všechny postižené rodiny dostaly v první fázi 150 tisíc korun. V další fázi už jsou peníze rozdělovány podle individuálních potřeb. Trend dárcovství je v Česku podle Mihalca neobyčejně pozitivní. „Dárcovství roste výrazně rychleji než ekonomika. Souvisí to s tím, že společnost bohatne. Je za tím ale také kultivace společnosti i schopnost neziskovek říci si o dar a pracovat profesionálně,“ dodává Mihalco.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s výkonným ředitelem nadace Via Zdeňkem Mihalcem. 

Odebírat