Dopolední host

Ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek: Čapek byla neskutečná kombinace obrovského talentu, pracovitosti a zároveň to byl po všech stránkách slušný člověk

24. září 2021 12:14, Ondřej Kopa

Rádio Z

Karel Čapek je velkým vzorem. Je radost takového člověka propagovat a pečovat o dům, který měl rád. „Nejraději mám Válku s mloky a Bílou nemoc, která je teď velmi aktuální,“ říká spisovatel, publicista a ředitel Památku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše Zdeněk Vacek. Čapek byl nadšený cestoval, byl to ale pravým opak typického cestovatele – šel naslepo.
Bílá nemoc je aktuální tím, že tam vysvětlují, co je to pandemie a z jakých příčin to přichází Číny, vysvětluje spisovatel Zdeněk Vacek. „Určitě jsem ho nepřečetl celého. On toho napsal obrovské množství. Hlavně ty novinové články jsou k neučtení. A jsou v nich opravdové perly,“ dodává Vacek.

Čapek rád jezdil autem. „Dokázal řídit, řadit, ale nedokázal se otočit, nedokázal zacouvat, protože měl ztuhlou páteř,“ říká Vacek, podle kterého Čapka trápilo, že řidičské zkoušky nemohl absolvovat. Podle Vacka litoval i toho, že nemohl narukovat.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy se spisovatelem, publicistou a ředitelem Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše Zdeňkem Vackem.

Odebírat