Byznys Jaroslava Dědiče

Ředitel Sokola Marek Tesař: Vznik Národní sportovní agentury byl krok správným směrem. Zdaleka ale nenaplnila očekávání

11. listopadu 2021 16:56, David Rathous

Rádio Z

Financování českého sportu se v minulosti potýkalo s řadou problémů. Vyřešit tuto situaci se vláda pokusila založením Národní sportovní agentury. „Byl to krok správným směrem pro celé sportovní prostředí. NSA ale zdaleka nenaplnila očekávání,“ říká výkonný ředitel České obce sokolské Marek Tesař.
Česká obec sokolská vznik Národní sportovní agentury významně podporovala. A to s vidinou zisku více peněz, jasně stanovených kritérií jejich rozdělování i včasného vyplácení. Národní sportovní agentuře se ale podle Tesaře nepovedlo lépe formulovat kritéria ani se jí nedaří včas peníze vyplácet. Zatímco všechny sportovní svazy dostaly v letošním roce o 5 procent více finančních prostředků než v minulém roce, Sokol spadá pod jiný program a získal v porovnání s posledními dvěma roky méně peněz. „Z pohledu Sokola to očekávání nenaplnilo. Pořád jsme v situaci, kdy je náš spolek dramaticky podhodnocený,“ kritizuje Tesař v rozhovoru s moderátorem Jaroslavem Dědičem.

Ředitel Sokola v Byznysu na Rádiu Z zdůraznil, že větší důraz na sport je nutné klást i s ohledem na pandemii. „Pohyb hraje v posílení imunity klíčovou roli. Divil bych se, kdyby se tomuto tématu nastupující vláda nevěnovala,“ dodává Tesař. Upozornil i na to, že český sport poškozují také spory mezi Českou unií sportu a Národní agenturou na jedné straně a Českým olympijským výborem na straně druhé. Česká obec sokolská proto vyzývá ke kultivaci prostředí, aby se renomé sportu ve společnosti mohlo zlepšit.

Poslechněte si rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s výkonným ředitelem České obce sokolské Markem Tesařem.