Ranní host

Ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba: Mezi dětmi samoživitelů je ohrožení chudobu čtyřikrát vyšší

6. října 2021 12:53, David Rathous

Rádio Z

UNICEF vydal analýzu o tom, jak pandemie ovlivnila dětskou chudobu v Česku. Výkonná ředitelka organizace Pavla Gomba považuje český sociální systém ve vztahu k dětské chudobě za dobrý. „Kdyby nebyly žádné sociální dávky, tak u nás žije v chudobě asi třetina dětí. Systémem se to dá snížit na deset procent,“ říká Gomba. Problematickou skupinou jsou děti samoživitelů, kde je incidence čtyřnásobná. 
Gomba vede UNICEF v České republice už přes 20 let. „Ta práce je úžasná v tom, že každý rok jsou úplně jiné projekty a jiné priority, ve světe se řeší jiné věci. Za tu dobu má člověk možnost vidět výsledky a sleduje konkrétní osudy dětí, které už vyrostly. To člověka neuvěřitelně nabíjí a motivuje,“ popisuje Gomba. UNICEF je financován především z příspěvků dárců. Na začátku působení Gomba získávala organizace okolo 13 milionů korun ročně. V loňském roce ale získala přes 100 milionů korun. „Máme z toho obrovskou radost. Je to velká důvěra i velký závazek,“ přiznává Gomba, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

„Dokud nebyl covid, tak jsem měla možnost hodně cestovat. Viděla jsem úplně konktrétně, třeba v jednotlivých komunitách v různých částech světa, jak se výsledkem naší práce mění situace k lepšímu,“ dodává Gomba. UNICEF letos oslaví 75 let od svého založení. Za tu dobu pomohl miliónům dětí po celém světě. V současné době působí organizace také v Afghánistánu, kde nedávno převzalo moc radikální hnutí Tálibán. I o tom, jak se žije tamním dětem, byl rozhovor Pavly Gomba na Rádiu Z.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s výkonnou ředitelkou UNICEF v České republice Pavlou Gomba.

Odebírat