Dopolední host

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš: Posun vědy v České republice je enormní

2. července 2021 11:52, Ondřej Kopa

Rádio Z

Podle rektora Masarykovy Univerzity Martina Bareše se česká věda posunula enormně kupředu. „Vystoupili jsme ze stínu, kdy jsme dlouhá léta říkali, jak je všechno excelentní a odmítali jsme mezinárodní srovnávání,“ říká Bareš. Česká republika podle něj exceluje především v oblasti biomedicínského výzkumu a kybernetické bezpečnosti.

Vědu ale, stejně jako celé školství, velmi postihla pandemie koronaviru.  Uplynulý akademický rok byl podle Barešových slov nesmírně náročný. „Byl hektický, náročný, vytvářel obrovský tlak na naši flexibilitu a kreativnost. Mnohokrát jsme museli během několika hodin reagovat na ne příliš jednoznačná opatření vlády,“ vysvětluje rektor MU. České školství ale prošlo v uplynulých třech semestrech nejzásadnější změnou od listopadu 1989. Distanční výuka podle Bareše školám ukázala jejich rezervy i to, jak rychle jsou schopné se adaptovat na změnu. „Začali jsme se daleko více zajímat o to, jak je výuka kvalitní a jak probíhá. Posunuli jsme se nesmírně kupředu,“ říká Bareš, který byl dopoledním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Ondřej Kopa.

Jednou ze změn bylo podle rektora MU to, že se začala daleko více vnímat náročnost role učitele a jeho přípravy. Nejvíce situace postihla studenty prvních ročníků, na což Bareš v minulosti opakovaně upozorňoval. Připomněl, že současní vysokoškolští prváci prožili i velmi náročný konec středoškolského studia. „Velká část z nich se dosud fyzicky se svými spolužáky nepotkala. To je pro start na vysokou školu nesmírný handicap,“ dodává Bareš. Doufá ale, že se s tím studenti dobře popasují. Řada fakult Masarykovy univerzity se i proto bude přes léto snažit tento handicap kompenzovat. 

Hostem moderátora Ondřeje Kopy byl rektor Masarykovy Univerzity Martin Bareš. Poslechněte si celý rozhovor. 

Odebírat