Interview rádia Z

Renata Vesecká: Neshody nejvyššího státního zástupce s ministryní nejsou důvodem k odchodu, Pavel Zeman chtěl předejít kárné žalobě

1. června 2021 17:44, Hana Vítková

Rádio Z

Pozvání do Interview Hany Vítkové přijala bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na stavu, ve kterém se česká justice nyní nachází, se podle Vesecké projevu i to, že do voleb zbývá pár měsíců. „Zaznívá pojem ‚nezávislost státního zastupitelství‘. Myslím si ale, že politici leckdy ani sami nevědí, o čem hovoří,“ říká Vesecká.

Problém nezávislosti podle Vesecké spočívá především v neochotě a strachu státních zástupců rozhodovat a v jejich přehnané osobní ambici. Neshody nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který oznámil svou rezignaci, s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou nejsou podle Vesecké důvodem k odchodu z funkce. „Není to nic, co by ho mělo vyvádět z míry. Historie státního zastupitelství se promítá v určitých nesouladech nejvyšších státních zástupců s ministry,“ vysvětluje právnička. Svým odchodem z postu nejvyššího státního zástupce chtěl Pavel Zeman podle Vesecké předejít kárné žalobě, kterou by na něj jinak Benešová podala. Vesecká v justici působí téměř třicet let. „Ke škodě právní soustavy se zde rozmáhá nechuť a alibismus. Dřív jsem měla pocit, že jsou zde výraznější a silnější persony, které si dokázaly jednoznačně stát za svým názorem,“ dodává Vesecká. Připouští ale také, že kauzy jsou čím dál složitější. 

Poslechněte si rozhovor moderátorky Hany Vítkové s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. 

Odebírat