Interview rádia Z

Režisérka Tereza Kopáčová: Někdy jdu na dřeň, hrajeme si na velké vážno. Chtěla bych si střihnout pár romantických komedií

29. října 2021 18:49, Hana Vítková

Rádio Z

„Vždycky mě bavily všechny druhy umění, ale v ničem jsem nebyla tak dokonalá, abych si to vybrala jako hlavní obor,“ říká režisérka Tereze Kopáčová. Proto se rozhodla pro studium na FAMU. Sklony k režírování měla ale podle svých slov od mala. 
Představu o tom, jak pohodlná je práce režiséra, Kopáčova zcela vyvrací.. „Já se na place dost naběhám. Když točím, tak většinou zhubnu. Můj přístup je, že jakmile skončíme klapku, tak vystřelím zpoza kamery a běžím za herci,“ vysvětluje Kopáčová. To je mnohdy dáno i tím, že čas pro natáčení je velmi omezený. Jeden den natáčení vychází podle Kopáčové na zhruba 250 tisíc korun. Zpoždění oproti plánu proto nepřipadá v úvahu. „Je to fakt kvapík, někdy si nestihnu dojít ani na záchod,“ říká režisérka.

Nejvíce při natáčení komunikuje s herci. „Pořád si zpřesňujeme výraz, aby to působilo autenticky. Aby herci nevypadali, že to hrají, byť třeba dobře, ale vypadali, že tou postavou opravdu jsou,“ popisuje Kopáčová v Interview Hany Vítkové. Mezi díla Kopáčové patří mimo jiné úspěšný seriál Ochránce, který v těchto dnech běží v České televizi. „Dost tím žiju, máme na to hrozně pěkné reakce i od lidí, kteří běžně na televizi nekoukají,“ dodává režisérka. Kopáčová se uvedla jako autorka pořadů z cyklu GEN a Cestománie, natočila řadu hraných i dokumentárních seriálů a pořadů, mezi které patří například Krásný ztráty, Soukromé pasti, Nevinné lži, dokument Kristova léta, nebo drama Metanol.

Pozvání do Interview Hany Vítkové přijala režisérka Tereza Kopáčová. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat