Ranní host

Rodina je nejcennější hodnota. Pokud nefunguje, nebude fungovat celá společnost, říká prezidentka organizace Síť pro rodinu Rút Kolínská

7. června 2021 12:36, David Rathous

Rádio Z

Ranním hostem Rádia Z byla Rút Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center v České republice a prezidentka organizace Síť pro rodinu. „Naše poslání je posilovat hodnotu rodiny. Rodina je ta nejcennější hodnota, kterou ve svém životě máme, to se pomíjí. Když nefunguje toto základní společenství, pak nefunguje celá společnost,“ říká Kolínská.

Během koronaviru se podle Kolínské ukázalo, že pokud rodina správně funguje, v těžkých chvílích jako je pandemie se to projeví jako velmi cenné. Naopak v rodinách, které správně nefungují, byla situace daleko složitější. Ekonomicky se dopady pandemie teprve projeví, myslí si Kolínská. Problémy prý budou mít i rodiny, které situaci dosud zvládaly dobře. Nejobtížnější byla pandemie pro rodiny, které měly problémy už před ní. „Někteří si šáhli na dno. Je skvělé, že je tu spoustu lidí, kteří jsou ochotni se podělit,“ říká prezidentka organizace.

Pomoc od státu by měla být podle Kolínské cílená, plošné rozdávání není tak přínosné. Připomněla také, že realizace sbírky je velmi obtížná. Nadace firem by proto měly pamatovat na to, že je potřeba pomáhat také právě ohroženým rodinám. Především firmy, kterým se během pandemie podařilo vydělat, by si podle Kolínské měly vzít tuto pomoc za svůj závazek. Moderátorka Petra Květová Pšeničná se také ptala na roli žen v politice. Václav Havel přišel kdysi s myšlenkou, že by Rút Kolínská měla být prezidentkou ČR. Zvažuje Kolínská kandidaturu? „Pokud bude kandidovat Andrej Babiš, tak do toho půjdu,“ dodává Kolínská.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné se zakladatelkou hnutí mateřských center v České republice a prezidentkou organizace Síť pro rodinu Rút Kolínskou. 

Odebírat