Ranní host

Rudy Linka: Jazz je jako zasadit strom. Musíte se o něj starat, i když nevíte, jak to dopadne

15. října 2021 12:09, David Rathous

Rádio Z

„Inspirace pro jazz je celý život,“ říká kytarista Rudy Linka „Přišel jsem na to, že úplně všechno je spojené úplně se vším,“ dodává. Linka nedávno vydal také knihu s názvem Na cestě domů… vždycky. V té vypráví o tom, proč se poté, co žil většinu života na různých místech po celém světě, rozhodl nakonec koupit chalupu na Šumavě, a to přestože tam nikdy předtím nebyl.
Linka bydlel celý svůj život ve městech. Pořídit chalupu na Šumavě proto pro něj byla velká změna. „Tam není vůbec žádné Time Square ani Bílá labuť, je tam jen 12 baráků. Mám tam obrovskou zahradu a já jsem zahradník. Uvědomil jsem si, že zahradnictví je úplně stejné jako jazz. To znamená, že začnete dělat něco, o čem na začátku vůbec nevíte, jak to skončí,“ popisuje Linka.

Jazz v rozhovoru přirovnal ale také k plavbě po moři. „Na moři se musí tak nějak předvídat, co se všechno může stát a být připraven na to, co se zrovna teď neděje. Přesně jako jazz,“ dodává kytarista, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Martin Karlík. Linka od roku 2005 v Česku pravidelně organizuje jazzový festival Bohemia JazzFest. Má také vlastní talk show v České televizi, kde si povídá a hraje se svými hudebními hosty nejen z Česka.

Poslechněte si rozhovor moderátora Martina Karlíka s jazzovým kytaristou Rudy Linkou.

Odebírat