Ranní host

Sebeobrana by se měla vyučovat na základní škole, ovládat by ji měli všichni, říká instruktorka Jasmína Houdek

22. června 2021 12:32, David Rathous

Rádio Z

Techniky sebeobrany by podle instruktorky moderní sebeobrany Jasmíny Houdek měl umět úplně každý. „V každé budově je protipožární opatření. Není tam, protože by tam předtím už někdy hořelo. Je tam, protože by tam třeba hořet mohlo,“ říká Houdek. Stejně tak se každý z nás může dostat do situace, ve které půjde o zdraví nebo o život. Na takové situace je dobré být připraven předem.

O sebeobraně si v ranním vysílání Rádia Z s Jasmínou Houdek povídala moderátorka Petra Květová Pšeničná. Houdek si nemyslí, že by se tento problém týkal především žen. „Sebeobranu by měli umět všichni. Měl by to být základ, který se vyučuje na základní škole. Násilí tady je a nejsme tak naivní, abychom si mysleli, že skončí dnes nebo zítra,“ vysvětluje instruktorka. Na její kurzy chodí odhadem polovina lidí, kteří už za sebou mají nějakou negativní zkušenost. Druhá polovina se rozhodla naučit se sebeobraně z preventivních důvodů. Silnou motivací často bývá, když se lidé o některém případu násilí dozví z médií.

I Houdek k sebeobraně přivedla zkušenost, když musela sama čelit násilí. „Sebeobrana mi pomohla trauma vyřešit a postavit se mu čelem,“ říká instruktorka. Na kurzech Houdek učí své studentky také to, aby se nebály svěřit, pokud se stanou obětí sexuálního násilí. Ženy by si měly stát za tím, co říkají. Pokud to někdo znevažuje, měly by vyhledat pomoc někoho jiného. „Když se cokoliv stane, nemusíte mít žádný kurz sebeobrany na to, abyste tu situaci zvládli. Na prvním místě je mindset, to nastavení, že si věříte,“ dodává Houdek. 

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s instruktorkou moderní sebeobrany Jasmínou Houdek. 

Odebírat