Myšlení první ligy

Šéf Skansky Michal Jurka: Plány vlád proinvestovat se z krize přes infrastrukturu platí. Obávám se ale, co přijde za dva roky

23. července 2021 14:23, Jan Mühlfeit

Rádio Z

Pandemie koronaviru obor inženýrského stavitelství podle prezidenta Skansky pro střední Evropu téměř nepoznamenala. „Proklamované plány všech vlád proinvestovat se z krize přes infrastrukturu skutečně platí,“ říká Jurka.

Práce je proto v tuto chvíli dost. Jurka se ale obává toho, co bude za dva roky. „Stavebnictví je cyklický byznys a krize přichází o něco později než u ostatních oborů,“ vysvětluje Jurka, který přijal pozvání Jana Mühlfeita do pořadu Myšlení první ligy. Pozemní stavitelství bylo během pandemie poznamenané tím, že developeři pozastavili některé své plány a zpomalili výstavbu. „Dnes vidíme, že to začíná nabíhat zpátky. Investoři staví, je obrovská poptávka po bytech,“ dodává Jurka. Podle něj může být velkým problémem tohoto odvětví do budoucna vzrůstající cena materiálu a lidské práce.

Velká poptávka po bytech je podle Jurky dána především touhou lidí něco vlastnit, což je specifikem středoevropského regionu. Spolu s nedostatečnou nabídkou je to příčina neustále rostoucích cen nemovitostí.

Pozvání Jana Mühlfeita do pořadu Myšlení první ligy přijal prezident společnosti Skanska pro střední Evropu Michal Jurka. Poslechněte si záznam rozhovoru. 

Odebírat