Dopolední host

Selfíčko s zuby zakousnutými do čokoládového Jaromíra Jágra je velmi populární, říká ředitelka Muzea čokolády a marcipánu Lenka Želivská

22. června 2021 14:36, Ondřej Kopa

Rádio Z

Lenka Želivská je ředitelkou dvou muzeí. Větší z nich se nachází v Táboře, ve kterém najdete exponáty z čokolády i marcipánu. Druhé se nachází v Třeboni, kde se nachází pouze marcipán. „Expozici se snažíme doplňovat tak, aby návštěvník, který přijede do Tábora, měl ještě chuť přijet do Třeboně, nebo naopak,“ říká Želivská, která byla dopoledním hostem Rádia Z.

V Táboře je jedním z exponátů postava Mr. Beana a jeho auta v životní velikosti vyrobených z čokolády. Návštěvníci zde ale najdou řadu dalších kultovních a slavných aut. V měřítku jedna ku jedné je zde také auto Jamese Bonda.  Želivská v rozhovoru řekla, že se jich návštěvníci často ptají, jestli se jim exponáty v muzeu neroztečou. Většina z exponátů je vyrobená z tzv. plastické čokolády, která je doplněna o glukózu, takže se s ní dobře modeluje. „Později jsme narazili na sochaře, který do té doby pracoval s ledem. Přijal naši výzvu, aby udělal sochu kompletně z čokolády. Nejprve udělal hlavu Jana Žižky, poté jednoho z Pirátů z Karibiku a nakonec vytvořil čokoládový vlak, který byl zapsán do české knihy rekordů. Pracoval pomocí velmi specifické a ošemetné metody,“ vysvětluje ředitelka.

Moderátor Martin Karlík se ptal také na to, jestli se někdy stane, že někdo z návštěvníků některý z exponátů sní. To se podle Želivské stává velmi často. Po sezóně jsou na řadě exponátů vidět otisky nehtů a zubů. „Návštěvníky to samozřejmě láká. Selfíčko, kde máte zuby zakousnuté do čokoládového Jaromíra Jágra, je na sociálních sítích velmi atraktivní,“ dodává Želivská.

Poslechněte si rozhovor moderátora Martina Karlíka s ředitelkou Muzea čokolády a marcipánu Lenkou Želivskou.

Odebírat