Dopolední host

Situaci pozoruji s obavami, vidím ji dost černě, říká Petruška Šustrová o migrační krizi na polsko-běloruské hranici

15. listopadu 2021 13:42, Ondřej Kopa

Rádio Z

Na polsko-běloruské hranici pokračuje migrační krize. Táboří se zde tisíce migrantů, kteří chtějí skrze Polsko proniknout do Německa. „Situaci pozoruji s obavami, vidím ji popravdě řečeno dost černě,“ říká Petruška Šustrová, publicistka a předsedkyně spolku Občanské Bělorusko.
Migranti převážně z iráckého Kurdistánu se stali další zbraní běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který se mstí za sankce uvalené Evropskou unií a Spojenými státy za zfalšované volby a potlačování demonstrací. Evropská unie má ale v tomto sporu podle Šustrové navrch. „Člověku je jich samozřejmě líto, to je přirozené. Jsme lidé, nejsme bezcitné stvůry. Ale je to složité. Lidi, kteří zoufale prchají, tak většinou prchají za hranice té země. A kolem toho Iráku a Afghánistánu jsou také země, kde by se dalo žít asi snáz, něž u těch fundamentalistů,“ popisuje publicistka v rozhovoru s moderátorem Nikolou Bojčevem. Polsko je podle Šustrové v zoufalé situaci a proto doufá, že ho bude Evropská unie nadále podporovat. Celou situaci komplikuje i to, že na hranici je vyhlášen výjimečný stav a humanitární organizace ani novináři tam proto nemají přístup.

Šustrová v dopoledním vysílání Rádia Z přiznala, že by ji nikdy nenapadlo, že migranti z těchto zemí budou směřovat do Běloruska. „Myslela bych si, že ani nevědí, kde nějaké Bělorusko leží. Oni ale chtějí do Německa – do bohaté země, kde se budou mít dobře. Je to svým způsobem pochopitelné. Trvala bych ale přece jen na tom, že takové věci se dělají žádostí o azyl,“ dodává Šustrová.

Hostem moderátora Nikoly Bojčeva byla publicistka Petruška Šustrová. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat