Dopolední host

Slavia nemá lepší fotbalisty. Má ale srdce, které vytvořil trenér Trpišovský, říká sportovní novinář Jan Palička

včera 12:10, Ondřej Kopa

Rádio Z

Sportovní novinář Jan Palička je autor knižní novinky Sešívané srdce. Kniha je rozhovorem s legendárním slávistickým kustodem Václavem Petrákem. „Bez kustoda by nemohl být žádný sportovní kolektiv, pečuje o všechno a všechny, co mu spadá pod ruce,“ říká Palička, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

„Václav Petrák je zajímavá postava. Má co říct, narodil se v roce 1949. Venca si tuhle knižní poctu zasloužil. Zapnul jsem diktafon a řekl jsem Vašku, mluv,“ vysvětluje novinář. S nápadem na tuto knížku přišlo nakladatelství poté, co Palička udělal rozhovor s Petrákem pro noviny. Sešívané srdce ale není jen o vzpomínkách. Palička podle svých slov chtěl pomoci lidem, kteří fotbal sledují, uvědomit si, co to Slavia je. „Neříkám, že jsem slávista, sparťan nebo Plzeňák. Zajímají mě dějiny a Vašek, protože je v současnosti archivář, má na co vzpomínat a co vyprávět,“ říká Palička, kterého ve studiu přivítal moderátor Ondřej Kopa.

Jednou z výrazných osobností slávisté historie je také Skot John William Madden, po kterém je pojmenovaná hlavní tribuna slávistického stadionu v Edenu. Podle Paličky byl Madden největší postavou předválečné éry Slavie. Čím se do historie zapsal? „On změnil fotbal. Přišel ze Skotska, které bylo spolu s Anglií kolébkou fotbalu. Do Československa přišel dělat fotbal ostrovním způsobem. Měl náskok o dvacet, třicet let,“ dodává novinář.

Rozhovor moderátora Ondřeje Kopy se sportovním novinářem Janem Paličkou si můžete poslechnout zde:

Odebírat