Dopolední host

Snažíme, aby se i naši pacienti dostali k péči, které je běžná v civilních zařízeních, říká ředitel vězeňské nemocnice Pavel Maun

21. června 2021 14:18, Ondřej Kopa

Rádio Z

Nemocnice s poliklinikou při vazební věznici Praha Pankrác je jednou ze dvou zařízení zřízených ministerstvem spravedlnosti. Její ředitel Pavel Maun byl dopoledním hostem Rádia Z. „Ze všech sil se snažíme, aby se i naši pacienti dostali k péči, které je běžná v civilních zařízeních,“ říká Maun.

Pomoc při péči o pacienty ve výkonu trestu nabízejí i někteří specialisté, například kardiochirurg Jan Pirk. Moderátor Nikola Bojčev se Mauna ptal na rozdíl ve fungování jejich zařízení oproti běžným nemocnicím. Vedle zdravotnického personálu jsou ve vězeňské nemocnici navíc také příslušníci vězeňské služby, kteří jsou přítomni i v ordinacích. „Náš pacient je neustále pod dohledem i v případě, že potřebuje specializovanou péči, například bypass,“ vysvětluje Maun. Vězeňská nemocnice ale v některých případech musí spolupracovat s dalšími pražskými nemocnicemi v případech, které sama nezvládne. „Chtěl bych všem zařízením poděkovat za to, že se věnují našim ne vždy zcela vděčným pacientům,“ říká ředitel.

Nejdůležitější je v tomto ohledu pro vězeňskou nemocnici spolupráce s Ústřední vojenskou nemocnicí, se kterou má podle Mauna velmi dobré vztahy.  Rozdílný je také vztah mezi lékařem a pacientem. Podle Mauna je důležité především to, aby lékař s pacientem ve vězeňské nemocnici správně komunikoval. „Doporučuju svým podřízeným a kolegům, aby nikdy nezjišťovali, z jakého důvodu je pacient ve vězení. My nejsme ti, kdo by měli soudit. Jsme tam od toho, abychom jim pomohli,“ dodává Maun. 

Rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s ředitelem nemocnice s poliklinikou při vazební věznici Praha Pankrác Pavlem Maunem si můžete poslechnout zde: 

Odebírat